Karel Janeček: Miliardář a Pozitivní evoluce

Karel Janeček. Ještě před několika měsíci jméno známé jen těm, kdo se zajímají o matematiku a ekonomiku. Dnes je ho všude plno – spoluzakladatel Nadačního fondu proti korupci je jednou z tváří občanského sdružení Pozitivní evoluce. Tváří, které při televizním předávání Českých slavíků vyslovil veřejnou důvěru kouzelník Žito 44. Rozuměj naštvaný Daniel Landa.

Karel Janeček, muž mnoha akademických titulů před i za jménem, se narodil 26. července roku 1973 v Plzni. Od dětství patřila k jeho zálibám matematika, tu také posléze vystudoval na pražské Karlově univerzitě (Matematicko-fyzikální fakultu, obor teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky), studoval i ve Spojených státech amerických (Bradley University a Carnegie Mellon Univerzity v Pittsburgu).

V roce 1995 Karel Janeček založil společnost RSJ, která patří k neúspěšnějším firmám na světě v oblasti obchodování s finančními deriváty – právě díky této společnosti je Karel Janeček dnes miliardářem. Na londýnské derivátové burze NYSE Liffe je firma RSJ největším obchodníkem, v září 2009 se jako první česká společnost stala členem evropské derivátové burzy Eurex  ve Frankfurtu. Janečkova RSJ patří také mezi tři největší obchodníky s finančními deriváty na chicagské CME Group.

V posledních letech se Karel Janeček prezentuje v očích veřejnosti jako filantrop a bojovník proti korupci, v roce 2011 spoluzaložil Nadační fond proti korupci, který má navrátit do politiky a společnosti morální a etické hodnoty. Na podzim roku 2012 založil Karel Janeček občanské sdružení Pozitivní evoluce, které má nastavit nová pravidla politické hry, umožnit vstup do politiky lidem s morálním kreditem a odstranit z ní naopak tzv. zlojedy (korupčníky).