Pavel Blažek: Nový ministr spravedlnosti Nečasovy vlády (životopis)

Když před týdnem Petr Nečas odvolal z vlády Jiřího Pospíšila, žádný jasný kandidát na uvolněný post ministra spravedlnosti nebyl. V kuloárech se spekulovalo o několika jménech, v pondělí 2. července bylo zveřejněno to, které jen málokdo zná. Veřejně známého a oblíbeného Jiřího Pospíšila nahradí „neviditelný“ Pavel Blažek.

Kdo je Pavel Blažek aneb návrat ztraceného syna

Pavel Blažek, český politik a právník, se narodil 8 dubna 1969. Po gymnáziu vystudoval práva na brněnské Masarykově univerzitě, magisterské studium dokončil v roce 1992. V roce 1996 pak získal titul JUDr., specializuje se především na pozemkové právo a v současné době působí v úspěšné brněnské advokátní kanceláři Kyjovský, Blažek a kolegové.

Politický životopis doktora Blažka? Do politiky vstoupil JUDr. Pavel Blažek v roce 1998, kdy byl ve volbách do zastupitelstva městské části Brno-střed zvolen za ODS. V roce 2002 svůj post obhájil, na brněnské radnici je coby radní dodnes, po volbách v roce 2010 byl hlavním strůjcem tzv. velké koalice ODS-ČSSD na brněnské radnici. ODS, která skončila v komunálních volbách na druhém místě za sociální demokracií, tímto krokem získala většinu v Radě města Brna výměnou za primátorský post pro ČSSD.

Uzavřel koalici s ČSSD, byl označen za „krajského kmotra“

Uzavření velké koalice znamenalo pro Pavla Blažka odvolání z dozorčí rady státního podniku Lesy ČR, premiér Petr Nečas odvolání komentoval slovy, že „ve státním podniku takového významu, jaký mají Lesy ČR, musí být v dozorčí radě člověk, který má důvěru předsedy vlády“. Tím bylo řečeno vše. Pavel Blažek, v té době již místopředseda ODS (stal se jím v červnu 2010) a předseda brněnského oblastního sdružení ODS, neměl důvěru předsedy vlastní politické strany.

I proto je jmenování Pavla Blažka na post ministra spravedlnosti namísto Jiřího Pospíšila překvapením, znamená to, že Petr Nečas svůj postoj k Pavlu Blažkovi změnil nebo že nikdo jiný nebyl a není k dispozici.

S osobou JUDr. Pavla Blažka je spojena jedna politická aféra. V roce 2009 byl označen za jednoho z „krajských kmotrů“ v řadách ODS, měl být ve střetu zájmů, když jeho manželka, působící jako exekutorka, získávala v letech 2002-2009 lukrativní zakázky na exekuce zabaveného majetku od městské části Brno-střed, kde Pavel Blažek v té době působil na postu radního.

V každém případě míří v osobě JUDr. Pavla Blažka do křesla ministra spravedlnosti „neviditelný“, veřejnosti zcela neznámý, politik.