Daniel Landa? Nikoli. Kouzelník Žito 44

Daniel Landa. Zpěvák, skladatel, automobilový závodník, rebel. Pro mnohé hlupák, který si nevidí na špičku nosu, pro druhé osobnost, která se rodí jednou za desetiletí. Zemřel. Virtuálně tedy. Proměnil se v kouzelníka, který si říká Žito 44 a který šokoval veřejnost svým vystoupením na předávání Českého slavíka 2012.

Životopis Dana Landy? Narodil se 4. listopadu roku 1968 v Praze, po rozvodu rodičů vyrůstal s matkou. V roce 1988 absolvoval herectví na pražské konzervatoři, už o rok dříve si zahrál jednu z rolí ve filmu Karla Smyczka Proč?. Herectví se Daniel Landa nicméně nikdy příliš nevěnoval – poprvé se přitom před kamerou objevil v roce 1985 v televizním seriálu Patro. Vidět jsme jej mohli také ve slavné komunistické agitce Copak je to za vojáka, roli svobodníka Halíka si zahrál v Černých baronech.

Jako zpěvák začínal Dan Landa v roce 1988 v kapele Orlík, jejíž vnímání ve společnosti se dodnes nese ve znamení odsudků pro postoje jejích členů k otázce menšin (společně s Landou v kapele začínal také David Matásek).

V roce 1993 vydala Daniel Landa svoji první desku (Valčík), o dva roky později Chcíply dobrý víly, následovaly Pozdrav z fronty (1997) a Smrtihlav (1998). A několik dalších komerčně úspěšných alb – tím posledním (a patrně skutečně posledním, pokud se Landa promění definitivně v kouzelníka Žita 44) je Nigredo z roku 2009.

Jako hudebník si Daniel Landa vybudoval široké publikum příznivců, za své desky získal několik zlatých a dvě platinové desky, v roce 2000 jej vydavatelství EMI nejúspěšnějším českým autorem za posledních deset let.

Další aktivity Daniela Landy? Několik sezón jezdil závodně autokros, zúčastnil se závodů trucků, v roce 2001 pak začal závodit v rallye. kromě sportovních aktivit se Daniel Landa snaží působit na veřejné mínění – spoluzaložil svérázné občanské sdružení Ordo Lumen Templi (v roce 2008 z něj vystoupil).

V současné době (listopad 2012) Daniel Landa prohlásil svoji hudební kariéru za skončenou, končí i jeho vystupování pod občanským jménem – jeho nové jméno je Žito 44, jeho cílem je „otevřít českému národu oči a vyvést společnost z marasmu, ve kterém žije“. I proto Žito 44 vyslovil na předávání Českých slavíků 2012 veřejnou podporu Karlu Janečkovi a jeho hnutí Pozitivní evoluce.