Daniel Landa? Nikoli. Kouzelník Žito 44

[adsenseyu1]

Daniel Landa. Zpěvák, skladatel, automobilový závodník, rebel. Pro mnohé hlupák, který si nevidí na špičku nosu, pro druhé osobnost, která se rodí jednou za desetiletí. Zemřel. Virtuálně tedy. Proměnil se v kouzelníka, který si říká Žito 44 a který šokoval veřejnost svým vystoupením na předávání Českého slavíka 2012.

Životopis Dana Landy? Narodil se 4. listopadu roku 1968 v Praze, po rozvodu rodičů vyrůstal s matkou. V roce 1988 absolvoval herectví na pražské konzervatoři, už o rok dříve si zahrál jednu z rolí ve filmu Karla Smyczka Proč?. Herectví se Daniel Landa nicméně nikdy příliš nevěnoval – poprvé se přitom před kamerou objevil v roce 1985 v televizním seriálu Patro. Vidět jsme jej mohli také ve slavné komunistické agitce Copak je to za vojáka, roli svobodníka Halíka si zahrál v Černých baronech.

Jako zpěvák začínal Dan Landa v roce 1988 v kapele Orlík, jejíž vnímání ve společnosti se dodnes nese ve znamení odsudků pro postoje jejích členů k otázce menšin (společně s Landou v kapele začínal také David Matásek).

V roce 1993 vydala Daniel Landa svoji první desku (Valčík), o dva roky později Chcíply dobrý víly, následovaly Pozdrav z fronty (1997) a Smrtihlav (1998). A několik dalších komerčně úspěšných alb – tím posledním (a patrně skutečně posledním, pokud se Landa promění definitivně v kouzelníka Žita 44) je Nigredo z roku 2009.

Jako hudebník si Daniel Landa vybudoval široké publikum příznivců, za své desky získal několik zlatých a dvě platinové desky, v roce 2000 jej vydavatelství EMI nejúspěšnějším českým autorem za posledních deset let.

Další aktivity Daniela Landy? Několik sezón jezdil závodně autokros, zúčastnil se závodů trucků, v roce 2001 pak začal závodit v rallye. kromě sportovních aktivit se Daniel Landa snaží působit na veřejné mínění – spoluzaložil svérázné občanské sdružení Ordo Lumen Templi (v roce 2008 z něj vystoupil).

V současné době (listopad 2012) Daniel Landa prohlásil svoji hudební kariéru za skončenou, končí i jeho vystupování pod občanským jménem – jeho nové jméno je Žito 44, jeho cílem je „otevřít českému národu oči a vyvést společnost z marasmu, ve kterém žije“. I proto Žito 44 vyslovil na předávání Českých slavíků 2012 veřejnou podporu Karlu Janečkovi a jeho hnutí Pozitivní evoluce.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.