Karel Šíp: Všechnopárty a to další (životopis)

Karel Šíp, český moderátor, bavič, autor písňových textů a dříve též poměrně známý hráč na baskytaru, se narodil 1 června roku 1945 v Praze v rodině operetního pěvce, vyrůstal nicméně v Ostravě a střední školu (byla to Střední průmyslová škola filmová, jediná svého druhu u nás) vystudoval v jihočeských Čimelicích.

Po studiu nastoupil Karel Šíp do Československé televize, psal se rok 1963 a Šíp pracoval v televizi jako produkční (do roku 1973).

Na začátku sedmdesátých let Karel Šíp spolu s pozdější pěveckou hvězdou Jiřím Schelingerem založil skupinu Faraon, sám se ujal basové kytary, na klavír hrál Jaroslav Uhlíř, jeho pozdější přihrávač v úspěšné bavičské dvojici.

Ta (dvojice) začala v roce 1978 v Československé televizi uvádět hudební pořad Hitšaráda (uváděl se do roku 1986), kde Šíp s Uhlířem představovali nové písničky tehdejší popové éry, vše přitom prokládali humornými scénkami. Poté, co Hitšaráda skončila, začala stejná dvojice pro Československou televizi připravovat pořad Klip-Klap.

Po roce 1989 zůstali Karel Šíp s Jaroslavem Uhlířem ještě nějaký čas nerozlučnou dvojicí, na předlistopadové úspěchy se pokusili navázat televizním kabaretem Šaráda. V Šarádě Karel Šíp bavil publikum svým (řekněme vkusným) humorem, Jaroslav Uhlíř obstarával hudební doprovod. V roce 1995 pak Šaráda končí a cesty Karla Šípa a Jaroslava Uhlíře se rozcházejí.

Po rozchodu s Uhlířem opouští Karel Šíp i Českou televizi a začíná pracovat pro TV Nova. Výsledkem jsou úspěšné talk show Horoskopičiny a Skopičiny, na Nově moderoval také talentovou soutěž pro amatérské zpěváky Rozjezdy pro hvězdy. Na Nově se také Karel Šíp opětovně pracovně setkává s Jaroslavem Uhlířem, když v roce 2002 krátce spolumoderují hudební pořad Paškál.

V současné době má Karel Šíp vlastní (a velmi úspěšnou) talk show Všechnopárty na Jedničce České televize, pořad je vysílán jako přímá konkurence Show Jana Krause televize Prima family.

Ve svých pořadech Karel Šíp často spolupracuje nebo spolupracoval s Jiřinou Bohdalovou a komikem  Josefem Náhlovským.

Karel Šíp je také úspěšným textařem, má na kontě přes 200 písňových textů, mimo jiné pro Karla Gotta, Marcelu Holanovou (svoji první ženu), Hanu Zagorovou či Daniela Hůlku.

Karel Šíp je také „sběratelem“ televizních cen, které podtrhují úspěch jeho pořadů u divácké veřejnosti – v roce 2009 získal double, když Cenu TýTý obdržel jak jeho pořad Všechnopárty, tak on sám jako Osobnost televizní zábavy, o rok později si vítězství v této kategorii zopakoval.

Své životní i pracovní osudy Karel Šíp svěřil též papíru, zatím vydal tři knihy: Kohout v akci v nakladatelství Brána, Skopičiny mýho života v nakladatelství Eminent a konečně knižní podobu Všechnopárty v nakladatelství Alfa.

Karel Šíp je podruhé ženatý, s manželkou Ivo má syna Jana (ročník 2003), z prvního manželství se zpěvačkou Marcelou Holanovou má syna Karla (narozen v roce 1981, vystudoval právnickou fakultu v Praze).