Karel Zich – český Elvis Presley

Karel Zich se narodil 10. června 1949 v Praze, byl český zpěvák, kytarista a hudební skladatel.

Karel Zich pocházel z hudební rodiny. Tři roky studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze. Na Karlově univerzitě vystudoval obory estetika-sociologie, byl doktorem filosofie. V letech 1968–1973 byl členem Spirituál kvintetu. V tomto období byly vydány písně Doney Gal a Kovbojův nářek na desce Písně amerického západu. Později pak i česká verze Elvisova hitu In The Ghetto – Černošský ghetto.

Jako sólový zpěvák začal Karel Zich zpívat od roku 1974. O dva roky později vydal svoji první LP desku Dům č. 5. Zpíval převážně vlastní písně, spolupracoval například s B. Ondráčkem, P. Jandou nebo K. Svobodou. Karel Zich zpíval i převzaté písně: Alenka v říši divů, Mosty, repertoár Elvise Presleyho a další. V polovině 70. let zažil největší skok v anketě Zlatý slavík ze 112. na 4. místo.

V roce 1979 založil Karel Zicha doprovodnou skupinu Flop. Dvakrát vystupoval a spolupracoval s Lenkou Filipovou (album Mostyú. Na konci 80. let natočil album s legendární americkou královnou rock’n’rollu Wandou Jacksonovou, která v padesátých letech vystupovala i po boku Elvise Presleyho.

Karel Zich prodal přes milion desek a za svou kariéru měl za sebou tisíce koncertů u nás, ale i ve většině zemí Evropy. Vystupoval i v USA, Kanadě, Chile, Brazílii, Austrálii, na Islandu atd. K jeho největším hitům stále patří jako Paráda, Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů, Dům č. 5, Není všechno paráda, Mosty, Za to může rock’n’roll, Sám se svou kytarou, Měla na očích brýle, Doney Gal, Ghetto, Kola pop-music se točí dál, Jeden tón, Bowery Street nebo Já ti zpívám.

Karel Zich složil hudbu k několika filmům a je i autorem skladby pro fontánu v Mariánských Lázních.

Zemřel 13. července 2004 na dovolené v Korsice, když po potápění dostal infarkt.