Zemřel Jiří Winter Neprakta, dvorní kreslíř M. Švandrlíka,

Český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter, dvorní ilustrátor knih Miloslava Švandrlíka, známý také pod pseudonymem Neprakta, dnes (neděle 30.10.2011) v odpoledních hodinách ve věku 87 let zemřel.

Neprakta patřil k vůbec nejplodnějším českých ilustrátorům a kreslířům – jen kreslených vtipů (nejčastěji opět ve spolupráci s M. Švandrlíkem) za svůj život vytvořil více než 35 000. I díky tomu je uveden v Guinnessově knize světových rekordů. Jiří Winter Neprakta je také autorem ilustrací ve více než stovce knih, včetně Švandrlíkových slavných Černých baronů.

Nepraktova umělecká kariéra začal v roce 1948, kdy začala jeho spolupráce s Bedřichem Kopeckým, na jehož náměty vznikaly jejich společné kreslené vtipy. Právě Kopecký dal Nepraktovi jeho přezdívku, která mu pak zůstala po celý život a kterou používal i během mnohaleté spolupráce s Miloslavem Švandrlíkem.

Právě se Švandrlíkem vytvořil Winter-Neprakta knihy, které dodnes patří ke zlatému fondu českého knižního humoru a satiry – zmiňme například několik knih o příhodách žáků Kopyta a Mňouka nebo dětské komiksy o Sekovi a Zule.

V posledních letech žil Jiří Winter Neprakta v ústraní, v roce 2010 na veřejnost pronikla zpráva o jeho údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Proti nařčení se Neprakta bránil soudně a nakonec dosáhl očištění svého jména.