Lewis Hamilton. Král Formule 1

Lewis Hamilton (celým jménem Lewis Carl Hamilton Davidson), jedna z největších nadějí současného motoristického světa (psáno 2008) a pilot formule 1, soutěžící za stáj McLaren Mercedes, přichází na svět 7. ledna roku 1985 ve Stevenage, Hertfordshire ve Velké Británii v rodině, jejíž předci (prarodiče z otcovi strany) přišli do Británie z Granady – své jméno Hamilton získává po Carlu Lewisovi, slavném americkém atletovi.

Motoristickému sportu se Hamilton věnuje od dětství –  v šesti se poprvé sveze na motokáře, v osmi je pak už motokárovým závodníkem (ve své první sezóně se stává britským šampiónem ve třídě Kadet).

Jako devítiletý se pak setkává s šéfem stáje formule 1 Ronem Davisem, kterému po vítězství v závodě motokár řekne, že za jeho tým by chtěl jednou závodit – kdo ví, zda tehdy Lewis Hamilton tuší, že se jeho slova jednou stanou skutečností.

V letech 1993-1996 Lewis Hamilton bojuje v motoristických (motokárových) soutěžích začínajících jezdců –  v roce 1997 závodí Hamilton v seriálu soutěží Junior Yamaha, o rok později pak úspěšně bojuje v seriálu Junior Intercontinental A (v této sérii Hamilton závodí ještě i v roce 1999).

V roce 2000 Lewis Hamilton přechází do Formule A, kde se stává motokárovým mistrem Evropy a vítězem Světového poháru, o rok později pak do Formule Super A – jen pro zajímavost, za Hamiltonovu stáj TeamMBM.com závodí ve stejné době další z vycházejících hvězd soudobé Formule 1, a to Nico Rosberg.

V roce 2001 Lewis Hamilton začíná působit v britské formuli Renault, ve své první sezóně v této soutěži končí pátý – o rok později (jezdí za tým Manor Motorsport) končí třetí, v roce 2003 v seriálu formule Renault Lewis Hamilton vítězí. Ve stejném roce se Hamilton poprvé účastní závodů Formule 3 –  první závody se mu příliš nevydaří, v sezóně 2004 pak končí celkově na pátém místě, když se mu podaří vyhrát jeden závod. V roce 2004 pak Hamilton poprvé testuje vůz F1 pro stáj McLaren Mercedes.

Přestupní stanicí do světa formule 1 se pro Hamiltona stává sezóna 2006, kdy tento nadějný závodník tmavé pleti působí  v soutěži GP2 v barvách týmu ART Grand Prix – hned ve své první sezóně v této soutěži Hamilton vítězí – brzy poté je pak Lewis Hamilton vybrán jako druhý jezdec na úkor španělského pilota Pedro de la Rosy (vedle úřadujícího mistra světa Fernanda Alonsa) týmu McLaren pro ročník 2007 Formule 1.

Hned ve své první sezóně ve Formuli 1 (sezóna 2007) patří Lewis Hamilton mezi nejlepší jezdce – na konci sezóny pak končí na nečekaném deuhém celkovém místě –  čtyřikrát zvítězí ve Velké ceně, šestkrát si vyjede tzv. pole-position, celkově dvanáctkrát stojí na stupních vítězů a je zároveň historicky nejmladším závodníkem, který kdy vedl v průběhu celkového pořadí F1. Vypadá to tedy, že formulový sport nachází v osobě Lewise Hamiltona nového Michaela Schumachera? Nechme se překvapit…