Nick Cave. Temný bard rockové muziky

Nick Cave (celým jménem Nicolas Edward Cave), výrazný australský zpěvák, skladatel, spisovatel, herec a básník, hudební i literární novátor, jdoucí vždy tak trochu proti proudu, přichází na svět v australském městečku Warracknabeal ve státě Victoria jako třetí syn knihovnice a učitele angličtiny a matematiky(Nick Cave pochází ze čtyř dětí, má dva starší bratry a jednu mladší sestru).

Již jako dítě se Cave projevuje tak, jak jsme jej zvyklí vídat během hudebních vystoupení – je spontánní a někdy jen těžce zvladatelný, ve venkovském kostelním sboru se přitom rodí jeho později tolik palčivá potřeba vyjadřovat se svými texty v náboženských parafrázích.

V roce 1970 Nick Cave, poté co je vyloučen pro kázeňské prohřešky ze školy, začíná studovat v Melbourne, kam jej rodiče dají na internátní Caulfield Grammar School – nakonec se celá rodina přestěhuje za Nickem (jeho otec pak v novém bydlišti přichází při autonehodě o život). Po dokončení střední školy začíná Nick Cave studovat na umělecké škole Art department of Caulfield Institute of Technology (dnes nese názevMonash University), nicmémě po dvou letech školu opouští a začíná se věnovat naplno hudbě.

Společně se spolužáky ze stření školy zakládá skupinu, která se stává odrazovým můstkem jeho hudební kariéry – skupina nese jménoThe Boys Next Door a v roce 1978 v sestavě Nick Cave, Mick Harvey, Tracy Pew, Philip Calvert a Rowland S. Howard (ten se členem skupiny stává v roce 1979) vydává svůj první singl nazvaný „These Boots Are Made For Walking“, v roce 1979 pak skupina vydává sé první album „Door door“.

V roce 1980 se divoká skupina přejmenovává na The Birthday Party a po vydání stejnojmenného alba odchází do Londýna, kde se z provinční australské rockové kapely stává výrazný prvek hudební scény multikulturního Londýna.

V roce 1983 se Nick Cave stěhuje (ovlivněn hudebníkem ze skupiny Einstürzende Neubauten Blixou Bargeldem) do západního Berlína – The Birthday Party se rozpadají (někteří její členové ale budou i nadále s Cavem spolupracovat) a vzniká skupina Nick Cave And The Bad Seeds – v roce 1984 pak vychází první album nového uskupení, nazvané „From Her To Eternity“, brzy pak následuje album další, nazvané „The Firstborn Is Dead“ (1985). Do dnešních dnů Nick Cave And The Bad Seeds vydali na 14 studiových alb, mimo jiné kusy jako „Murder Ballads“ (1996), „The Good Son“ (1990), „Nocturama“ (2001) či zatím poslední „Dig, Lazarus, Dig!!!“ (2008). V roce 2006 Nick Cave vydává samostatný projekt album s názvem „Grinderman“.

Kromě hudby je Nick Cave znám jako herec a spisovatel, jeho nejznámějším literárním počinem je román „A uzřela oslice anděla“ (1989).