Lionel Messi. Nový Maradona

Lionel Messi? Fotbalista, jehož jméno zná snad každý obyvatel planety Země – i ten, kdo fotbal vůbec nesleduje. Sedmkrát získal Zlatý míč. Šestkrát si „obul“ zlatou kopačku. Se španělským velkoklubem FC Barcelona vyhrál 10x La Ligu, čtyřikrát se v jejím dresu stal vítězem Ligy mistrů UEFA. Je mistrem světa i mistrem Jižní Ameriky (Copa América), má zlato z olympijských her.

Vskutku impozantní výčet, co říkáte? Jistě i proto mu fotbaloví fanoušci přezdívají Nový Maradona.

Životopis Lionela Messiho? Jeho kariéra je pevně spjatá s Barcelonou

Lionel Messi se narodil 24. června 1987 jako Lionel Andrés Messi Cuccitini ve městě Rosario v Argentině. S fotbalu už jako pětiletý v týmu Grandoli, který trénoval jeho otec. V roce 1995 pak začal hrát za mládežnický tým Newell’s Old Boys, kde se rychle probojoval do základní sestavy a získal tak pozornost skautů FC Barcelona Španělský velkoklub Messiho nakonec i získal – v roce 2000, jako třináctiletý, Lionel Messi odešel z rodné Argentiny do Evropy a stal se součástí akademie slavného katalánského klubu.

Lionel Messi se rychle dostal až do prvního týmu – svůj první profesionální zápas za „áčko“ FC Barcelona odehrál v roce 2004, první gól v jejím dresu pak vstřelil ve věku 17 let, 10 měsíců a 7 dnů. Stal se nejmladším střelcem gólu v dresu Barcelony v její historii vůbec.

V dresu španělského velkoklubu strávil Lionel Messi téměř celou svoji dosavadní kariéru – teprve v srpnu 2021, po neúspěšných jednáních s klubem o finančních podmínkách nové smlouvy, odešel Messi jako volný hráč do Paris Saint-Germain FC. Smlouva byla původně podepsána na dva roky, po úspěšném vystoupení argentinského národního týmu na mistrovství světa v Kataru (získal zlaté medaile) Lionel Messi smlouvu prodloužil.

Lionel Messi a reprezentační kariéra? Od dětství hrál ve Španělsku, není proto divu, že jeho obrovský fotbalový talent chtěla využít španělská reprezentace. V roce 2005 Messi dokonce získal k argentinskému občanství i španělské.

Messi se ale vždy cítil Argentincem a za Argentinu nastupuje od začátku kariéry. Jeho reprezentační debut v roce 2005 nedopadl přitom nikterak dobře – v přátelském utkání s Maďarskem nastoupil v 63. minutě, ale už po pouhých 40 vteřinách byl po strkanici s protihráčem vyloučen.

Další reprezentační kariéra Lionela Messiho se pak nedá nazvat jinak než jako hvězdná. Za Argentinu nastoupil na rekordních pěti mistrovstvích světa FIFA, ze šampionátu v roce 2014 má stříbro, z mistrovství světa v Kataru 2022 si odvezl kov nejcennější – zlato.

Během celé své kariéry Messi pravidelně předváděl výjimečné dovednosti, rychlost a schopnost střílet góly a dosáhl mnoha rekordů a milníků. Společně s dalším fenoménem jménem Cristiano Ronaldo se stal jedním z nejlepších fotbalistů prvních dvou desetiletí 21. století. Plným právem se mu přezdívá Nový Maradona.

Lionel Messi je ženatý, s modelkou Antonellou Roccuzzo mají tři děti.