Louis de Funès. Četník, který proslavil Saint Tropez

Louis de Funès, geniální francouzský here, známý pro svůj jedinečný komediální talent a mimiku, je i několik desítek let jednou z nejzářivějších hvězd francouzského filmu. Jeho životní příběh je stejně fascinující jako jeho filmové role.

Mimochodem, v jeho nejslavnějších filmech převedl jeho hlas do českého jazyka naprosto neuvěřitelným (v kladném smyslu slova) František Filipovský. Dokonce i sám Louis de Funès uznal mnohokrát Filipovského dabingovou invenci.

Životopis Louis de Funèse? Od hudby a klavíru odešel k filmu

Slavný filmový četník a také komisař, který touží po dopadení zločinného Fantomase se narodil jako Louis Germain David de Funès de Galarza 31. července 1914 ve francouzském městě Courbevoie, kam se jeho otec, španělský právník a aristokrat, přestěhoval z rodné země. Po obtížném dětství a problémech ve škole se mladý de Funès nejprve věnoval hře na klavír. Hudba mu však nepřinesla očekávaný úspěch.

V průběhu čtyřicátých let 20. století se se pak Louis de Funès vydal na dráhu herce. Začínal skromně – nejdříve hrál v malých divadlech, drobné role na něj čekaly i ve filmu. Průlom v kariéře zažil Funès až ve svých čtyřiceti letech, což je v filmovém průmyslu bráno ne úplně pozitivně. Nicméně, odhodlání a nezaměnitelný komický talent jej brzy katapultovaly mezi nejvyhledávanější komiky.

Vrchol kariéry a slavné role

Louis de Funès se nejvíce proslavil v 60. a 70. letech. Jeho schopnost přivést diváky k smíchu pomocí mimiky, gestikulace a nadsázky z něj učinila legendu. Především postava inspektora Cruchota v sérii o četnících ze Saint Tropéz patří k nezapomenutelným. Postarší, trochu nešikovný a vždy zapálený policajt dokázal publikum rozesmát i dojmout. Dokonalý Funès dokázal přinést komedii do každodenních situací a zároveň zachovat lidský rozměr svých postav.

Odkaz a vliv

Louis de Funès zemřel 27. ledna 1983, jeho dílo a vliv na svět komedie přitom zůstávají nesmazatelné. Jeho filmy si zachovaly svou popularitu a jsou milovány novými generacemi diváků po celém světě. Jeho přístup k humoru, schopnost improvizace a nezapomenutelná mimika jsou inspirací pro mnoho komiků a herců.