Luca Pacioli. Znáte otce účetnictví a jeho učebnici účetnictví Summa de Arithmetica?

Luca Bartolomeo de Pacioli. Zdroj obrázku: Volné dílo.

Účetnictví je pro mnohé synonymem stresu. Daňové přiznání, složité tabulky a fráze jako „má dáti, dal“ mohou v nejednom z nás vyvolat noční můry. Ale víte, že první učebnice účetnictví byla vydána už v roce 1494? Stalo se tak přesně 10. listopadu toho roku. Dávno před vznikem prvního finančního úřadu kdekoli na světě, dávno před vznikem prvního daňového formuláře.

Autorem učebnice je Luca Bartolomeo de Pacioli, a je dodnes za tento svůj počin nazýván otcem účetnictví, stal se prvním, kdo sepsal zásady účetnictví tak, jak se používají dodnes, a navždy změnil svět obchodu a financí – jeho kniha „Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalità“ položila základy moderního účetnictví a propojila matematiku s praktickým fungováním obchodního světa.

Přijde vám to stále ne úplně uvěřitelné? Může být, ale stejně je to pravda. Jistě za to může i místo vydání Pacioliho učebnice – Benátky, tehdejší centrum evropského obchodu, poskytly ideální prostředí pro šíření těchto myšlenek. Knihu vytiskl významný nakladatel Pagan de Paganinis.

Přesný náklad prvního vydání není znám, odhaduje se na několik stovek kusů, což tehdy představovalo významné množství – a poslední indicie napovídají, že mohlo jít až o 1 500 výtisků. Pacioliho kniha vnesla do účetnictví standardizaci a přehlednost, což bylo revoluční už pro tehdejší de facto stále ještě středověké obchodníky a podnikatele, kteří dosud fungovali bez pevně stanovených pravidel.

Nejvýznamnější částí knihy? Byl jí oddíl nazvaný „Tractatus de Computis et Scripturis“, ve kterém Pacioli popsal principy podvojného účetnictví. Jako první člověk představil metodu, která se opírala o systém „má dáti“ a „dal“, vedení deníku, hlavní knihy a pravidelné kontroly účtů. Zdůraznil také důležitost účetní uzávěrky, aby bylo možné odhalit případné chyby. Pacioliho systém se tím stal základem moderního účetnictví, jeho podstata přetrvává jen s malými obměnami prakticky dodnes. Díky němu mohly už renesanční firmy lépe sledovat své finance (moderně řečeno nájlady, zisky, ztráty, cashflow a další) a rozšiřovat obchodní aktivity.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 3. září 1948. Zemřel prezident Edvard Beneš

První a převratní učebnice účetnictví „Summa de Arithmetica“ získala brzy vliv daleko za hranicemi Itálie. Rychle se rozšířila po celé Evropě a není divu – zjednodušila obchodní praxi, podpořila rozvoj ekonomiky a umožnila růst velkých obchodních společností, které díky Pacioloho účetnímu systému mohly lépe plánovat a kontrolovat své finance. Kniha zároveň představila matematické koncepty, které mohly být a byly využívány i v jiných oblastech vědy a průmyslu.

Existují dodnes originály této přelomové knihy? Ano, jistěNěkolik dochovaných exemplářů se nachází v prestižních knihovnách po celém světě, například v Biblioteca Ambrosiana v Miláně nebo v Bodleian Library v Oxfordu. A jak jsme na tom v České republice? Jeden exemplář knihy s celým názvem „Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalità“vlastní Moravská zemská knihovna v Brně.

Luca Pacioli svým dílem propojil matematiku s každodenní praxí a položil základy moderního účetnictví. Jeho odkaz žije dál a připomíná, jak jeden text může změnit svět obchodu i financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *