Tajemství věků. Objev vchodu do Tutanchamonovy hrobky ohromil svět

Howard Carter otvírá dveře do Tutanchamonovy hrobky. Zdroj: Volné dílo.

Na podzim roku 1922 byl Howard Carter na pokraji zoufalství. Po letech usilovného hledání a výzkumu v egyptském Údolí králů se zdálo, že hrobka faraona Tutanchamona – poslední neodhalený poklad této historické oblasti – buď neexistuje, nebo byla dávno vyrabována. Finanční podpora pro jeho výzkumné práce se tenčila a kritici byli přesvědčeni, že hledá zbytečně. Cartera však vedla neochvějná víra v úspěch a intuice – ty nakonec spolu s jeho neutuchajícím odhodláním vedly k objevu, který vešel do dějin jako jeden z největších archeologických triumfů všech dob.

Svět je prostě jednoduchý: Kapka štěstí a trpělivost vedou k objevům

Na konci října 1922 dal Carter svým dělníkům pokyn, aby prozkoumali poslední neprohledanou část Údolí králů – a tehdy se na ně konečně usmálo štěstí. Dělníci narazili na schody vedoucí hluboko pod zem. Konečně objev! Dne 4. listopadu 1922 pak Howard Carter poprvé zahlédl vchod do hrobky. Brzy poté telegrafoval svému hlavnímu sponzorovi, lordu Carnarvonovi, slavná slova: „Našel jsem zázračné věci.“

Byl to okamžik, který naplnil Carterův život neuvěřitelnou směsí vzrušení, úžasu a napětí. Nad dveřmi se skvěly neporušené pečeti, což znamenalo, že hrobka mladého faraona, pohřbeného před více než třemi tisíci lety, zůstala až do doby objevu nedotčená. V místě, kde lupiči vyrabovali prakticky vše v okolí, malý zázrak.

„Vidíte něco?“ „Ano, zázračné věci!“

Když Carter a jeho tým o několik týdnů později opatrně vnikli dovnitř, naskytl se jim pohled na nepředstavitelné bohatství. Carterova lampa ozářila zlatem zdobený nábytek, sochy bohů, nádoby, šperky a tisíce dalších předmětů. Každá předmět vyprávěl příběh o životě v Egyptě starověkých faraonů a o úctě, s jakou byl Tutanchamon pohřben.

A pak tu byl samotný sarkofág – čtyři vnořené pozlacené rakve, které chránily faraonovo mumifikované tělo. Když Carter konečně otevřel rakev poslední, našel neporušené faraonovou tělo se zlatou posmrtnou maskou. Dnes je tato maska symbolem starověkého Egypta, avšak v tu chvíli byla pouze jednou z mnoha věcí, které Carter spatřil poprvé, tváří v tvář přes propast tisíciletí.

Tajemné „prokletí faraonů“

Objev hrobky vyvolal senzaci po celém světě, vstup do posvátných míst ale vyvolal i události, známé dnes jako takzvané „prokletí faraonů.“ Když krátce po otevření hrobky zemřel lord Carnarvon na infekci způsobenou komářím štípnutím, začaly se šířit fámy, že každý, kdo vstoupil do hrobky, bude proklet. Noviny po celém světě psaly o dalších záhadných úmrtích osob spojených s výzkumem hrobky, a tajemné prokletí se stalo součástí legendy, která obestírala Tutanchamonovu hrobku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Zemřel Philippe Pozzo di Borgo. Předobraz hrdiny filmu Nedotknutelní

Ve skutečnosti žádné „prokletí“ neexistovalo, ale příběh fascinoval veřejnost a zájem o starověký Egypt vzrostl do nevídaných rozměrů. Hrobka, zdobená poklady a předměty nevyčíslitelné hodnoty, a tajemství, která odhalila o každodenním životě i o záhrobním světě starověkého Egypta, pokračují v inspirování generací historiků i umělců.

Odhalení dějin světu

Objev Tutanchamonovy hrobky způsobil mezinárodní rozruch, Egyptské muzeum bylo brzy zaplaveno návštěvníky, kteří toužili spatřit poklady na vlastní oči. Carterův objev nevrhl jen světlo na záhady starověkého Egypta, ale oživil zájem o archeologii po celém světě.

Tutanchamon byl za svého života možná jen nevýznamnou postavou egyptské vládnoucí dynastie, ale díky práci a objevu Howarda Cartera se stal nesmrtelnou ikonou. Legendární příběh dobrodružství, neznámých tajemství a záhadných legend, dodnes budí obrovský zájem napříč generacemi a činí z objevu vchodu do neporušenéné Tutanchámonovy hrobky jeden z nejpozoruhodnějších momentů v dějinách archeologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *