Marek Adamczyk. Hvězda seriálu Kukačky

Herecké řemeslo má v genech, už jeho dědeček byl v divadle jako doma – pokud vám něco říká Divadlo za branou, právě tady byl Karel Kraus dramaturgem. Stejně jako předtím ve vinohradském divadle a ve Zlaté kapličce – Národním divadle. Odtud byl ale za minulého režimu z politických důvodů vyhozen.

I otec Marka Adamczyka měl k herectví blízko, byl pedagogem na DAMU. Dá se tak říct, že se syn podědil a potatil. A to v tom nejlepším smyslu slova.

Životopis Marka Adamczyka? Herecké geny se u něj nemohly neprojevit

Narodil se 21. prosince roku 1987, dva roky před Sametovou revolucí. Jeho dědečkem byl už zmíněný Karel Kraus, rodiče pracovali v Divadelním ústavu, tatínek navíc učil na DAMU. Mohl se se jejich syn stát někým jiným než hercem?

Tím byl Marek Adamczyk už v dětském věku, kdy hrál v dramatickém kroužku. Později vystudoval DAMU (absolvoval v roce 2012), má za sebou stáž na londýnské Rose Bruford College Of Speech And Drama.

Ještě jako student hostoval Marek v pražském Národním divadle, v roce 2012 se stal členem souboru divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Od roku 2017 hraje v Divadle na Vinohradech. Výrazné role tady ztvárnil například v představeních Harold a Maude nebo Čarodějky ze Salemu.

Ve filmu Marek Adamczyk debutoval ve snímku Lidice, kde si zahrál jednu z hlavních rolí – Vaška Fialu. Tu úplně hlavní pro něj měl režisér Dan Wlodarzyk hned ve filmu dalším. Drama Zloději zelených koní o kopáčích vltavínů na motivy románu Jiřího Hájíčka znamenalo potvrzení jeho hereckých kvalit.

Zatím poslední velkou roli ztvárnil Marek v životopisném dramatu Poslední závod o tragické smrti Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Adamczyk si zde s chutí zahrál postavu Emericha Ratha, pozapomenuté legendy našeho sportu.

Na televizní obrazovce se Marek Adamczyk objevuje často v komediální poloze. Poldové a nemluvně, Dabing street – tady svůj smysl pro humor mohl projevit nejvíce. Objevuje se také v kriminálních seriálech, největší popularitu mu nicméně zajistila postava tatínka v seriálu České televize Kukačky, kde si zahrál s Davidem Novotným a Martou Dancingerovou.

Marek Adamczyk je ženatý, jeho manželkou je česká reprezentantka ve snowboardu Eva Adamczyková (rozená Samková), zlatá z olympiády v Soči 2014.