David Novotný. Hvězda Kukaček a Okresního přeboru

Dlouhých 18 let byl jednou z hvězd Dejvického divadla, hraje ve filmu a v posledních letech není snad jediný týden, aby nás nebavil z televizní obrazovky. Mimochodem, víte, že jeho první televizní zkušeností byl seriálový hit Třetí patro z roku 1985? Hrál jednoho z prváků, na hlavě tehdy nosil zrzavou kudrnatou kštici…

Dnes David Novotný nosí vlasy „velmi nakrátko“, jeho herecká kariéra od doby Třetího patra nabrala vysoké obrátky. Jarda Kužel, hvězda týmu Slavoj Houslice a Okresní přebor, Karel Holec a Kukačky nebo nově Karel Dvořák a Místo zločinu České Budějovice – ve svých televizních rolích je díky svému osobitému způsobu herectví nepřehlédnutelný.

Životopis Davida Novotného? Umělecké vlohy má nejspíše po dědečkovi

Oblíbený herec se narodil 12. června roku 1969 v Brandýse nad Labem v rodině učitelů tělesné výchovy. Jeho dědeček z matčiny strany byl operním pěvcem. Herectví vystudoval na pražské Státní konzervatoři, ještě během studií si přitom stihl zahrát poprvé před kamerou – ano, v již zmíněném seriálu, který proslavil celou generaci českých herců a hereček (Lukáš Vaculík, Jiří Langmajer nebo Michal Suchánek), si zahrál postavu prváka Michala, kterého šikanuje Viki Cabadaj se svojí partou.

Po absolutoriu se vydal David Novotný na jih, do Českých Budějovic – tady byl až do roku 1998 členem souboru Jihočeského divadla. Poté se vrátil do Prahy a stal se kmenovým hercem legendárního Dejvického divadla. V angažmá vydržel celých 18 sezón, poté odešel na volnou nohu.

Ve filmu David Novotný debutoval v roce v roce 1985 v televizním snímku Duhová kulička, první výraznější roli, která pak odstartovala jeho filmovou kariéru, mu dal v roce 2001 režisér Jan Svěrák ve svém válečném dramatu Tmavomodrý svět. Velkých filmových rolí se David Novotný dočkal v psychologických snímcích Roberta Sedláčka Pravidla lži a O rodičích a dětech. Další filmografie Davida Novotného? Namátkou jmenujme ještě trilogii Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka, filmy Okresní přebor – Poslední zápas Pepíka Hnátka, Vlastníci či Hastrman.

David Novotný je též oblíbeným hercem seriálovým. Velkou popularitu mu získaly už zmíněné seriály Okresní přebor a Kukačky, kde si zahrál s Martou Dancingerovou a Markem Adamczykem.

V televizi David často ztvárňuje reálné historické postavy. A ať už je to Jaroslav Marvan v seriálu Bohéma nebo Rudolf Slánský v Českém století, vždy dokázal dokonale vystihnout charakter svých předobrazů.

David Novotný a fotbal?

Fotbalový míč hraje v jeho životě velkou roli. Už v roce 1985, jako student konzervatoře, byl osloven, aby podepsal klubu z tehdejší druhé ligy, herectví ale dostalo přednost. Fotbalu se věnoval i během působení v Jihočeském divadle. Jezdil hrát regionální ligu do Horního Rakouska, což znamenalo poměrně slušný přivýdělek k ne právě vysokému platu divadelního herce. Fotbalovým fanouškem je David dodnes, v centru jeho fotbalového fandění jsou pražská Sparta a Manchester United.

Osobní život? David Novotný má s manželkou Anetou tři děti – Anežku, Josefa a Antonii. Z předchozího vztahu s expartnerkou Janou má dceru Emu.