Filip Březina. Zlatý podraz i Místo zločinu České Budějovice

Je další z hereckých nadějí ze severomoravské metropole. Diváci a divačky jej poprvé výrazněji zaznamenali v dramatu režiséra Radima Špačka Zlatý podraz – ve filmu z basketbalového prostředí si zahrál hlavní roli Franty Prokeše. Do filmu se sportovní tematikou jej obsadil i David Ondříček – Filip Březina byl jedním z běžců v jeho snímku filmu Zátopek. Jeho úkol byl přitom jasný, na začátku děje byl tím, kdo Zátopka porazil.

Momentálně patří Filip Březina mezi nejznámější tuzemské kriminalisty – minimálně na televizních obrazovkách. V seriálu České televize Místo zločinu České Budějovice si totiž zahrál jednoho z členů vyšetřovacího týmu, který po svém vede David Novotný.

Životopis Filipa Březiny? Sport má v krvi už od narození

Narodil se 19. března roku 1995 v Ostravě a dobrý základ ke svým sportovním rolím ve filmu získal už v dětství – dlouho hrál florbal za družstvo, které založil jeho tatínek. Před kariérou sportovce dal Filip Březina ale nakonec přednost kariéře herecké.

V rodinné historii byl prvním, kdo se podobnou cestou vydal. Po něm pak ostravskou konzervatoř vystudovala ještě sestra, jejím oborem byl ale balet. Mimochodem, umělecké geny mají i další dva sourozenci. Mladší bratr je řezbářem, starší se živí jako grafik.

Po konzervatoři se rozhodl Filip zkusit pražskou DAMU. Přihlásil se, uspěl u přijímacích zkoušek a vystudoval herectví. Hned po absolutoriu v roce 2018 byl přijat do souboru Městských divadel pražských, kde si zahrál například dvojroli ve hře Diktátor na motivy filmu Charlie Chaplina. V roce 2023 se vydal na divadelní volnou nohu.

Ve filmu Filip Březina debutoval v roce 2015, kdy jej do jedné z menších rolí filmu Vybíjená na motivy románu Michala Viewegha obsadil Petr Nikolaev. O dva roky později si zahrál v trilogii Zahradnictví Jana Hřebejka, v roce 2018 pak přišel Zlatý podraz a první hlavní role. Na televizní obrazovce Filip Březina debutoval v roce 2011 v seriálu 4teens, v dalších letech hrál především mladé zločince a delikventy v různých krimi seriálech.

Místo zločinu České Budějovice jej poprvé představilo jako kriminalistu. V roce 2024 si pak Filip Březina zahrál hlavní roli v seriálu Smysl pro tumor, jeho partnerku si zahrála pravnučka herce Ilji Prachaře Alžběta Malá.