Marta Dancingerová. Hvězda seriálů Kukačky a Zlatá labuť

Má za sebou roli princezny v televizní pohádce Slíbená princezna. V televizi je vůbec jako doma. Výraznou roli ztvárnila v seriálu televize Nova Ordinace v růžové zahradě, v České televizi hraje jednu z hlavních rolí seriálu Kukačky. V lednu 2023 byla obsazena do role Báry Veselé v seriálu Zlatá labuť odehrávajícím se v prostředí velkého obchodního domu v době Protektorátu.

Marta Dancingerová tak těsně po třicítce patří mezi nejvýraznější seriálové tváře tuzemských televizních obrazovek. Jestli bude stejně úspěšná i na filmovém plátně? I tam má jistě to nejlepší ještě před sebou.

Životopis Marty Dancingerové? Vystudovala divadlo, popularitu jí přinesla televize

Herečka Marta Dancingerová se narodila v kraji zaslíbeném dobrému vínu – pochází ze Znojma, na svět přišla 26. září 1991. Ke kariéře herečky měla našlápnuto od dětství – jako střední školu si zvolila brněnskou konzervatoř, po ní vystudovala DAMU. Obor činoherní herectví absolvovala v ročníku Michala Pavlaty a Miluše Pleštilové.

Na prkna, která znamenají svět, se Marta Dancingerová poprvé postavila ještě za svých vysokoškolských studií – pohostinsky vystupovala v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla a Městském divadle v Mladé Boleslavi. Svoji domovskou scénu nakonec našla v Praze, od roku 2020 je členkou souboru Švandova divadla na Smíchově.

Před filmovou kamerou Marta Dancingerová debutovala v roce 2011, kdy si zahrála v (béčkové) ztřeštěné komedii Westernstory. Mnohem významnější roli ztvárnila v roce 2016 – její variace na Zlatovlásku v pohádce Slíbená princezna slavila u diváků úspěch. Premiéru přitom měla v době, kdy se žádná chyba neodpouští – o vánočních svátcích, 25. prosince 2016 v hlavním vysílacím čase. Zajímavostí je, že v době natáčení čekala s hercem Markem Pospíchalem syna Antonína.

Kukačky a Zlatá labuť. Dva seriály, kde její postavy hrají prim

Spíše než z filmového plátna je Marta Dancingerová známá z televize. V seriálu Ordinace v růžové zahradě si zahrála boxerku Eriku (partnerku Marka Doležala, kterého hrál Štěpán Benoni). Obrovskou popularitu Marta Dancingerová získala rolí Terezy Kadlecové v seriálu České televize Kukačky, kde se potkala mimo jiné s Markem Adamczykem a Davidem Novotným. Zahrála si i policistku – v seriálu Duch byla vyšetřovatelkou Radkou Vrbovou. Jejího kolegu si i tady zahrál Štěpán Benoni.

V roce 2023 měl premiéru historický seriál Zlatá labuť, dosud největší dobový projekt televize Nova. Martu Dancingerovou v něm diváci mohou pravidelně potkávat v roli Báry Veselé, která je jednou z hlavních postav příběhu.

Marta Dancingerová je nejen herečkou, píše také knihy pro děti. Její debut Nikolas a tajemství Snozemě vydalo v roce 2022 nakladatelství Bookmedia.

Marta Dancingerová je vdaná za hereckého kolegu Marka Pospíchala, společně vychovávají syna Antonína.