Marek Šimon. Topič, kulisák, herec

Podobně jako například jeho kolega z hereckého souboru Divadla Járy Cimrmana Petr Reidinger, i on do této slavné divadelní scény nastoupil nejprve jako kulisák a na jeviště se prosadil až později. I jeho životopis je tak plný mnoha zvratů, včetně pobytu za mřížemi před rokem 1989…

Životopis Marka Šimona? S rukama od šmíru odešel k divadlu

Marek Šimon se narodil 8. listopadu v Praze a už desítky let je kmenovým hercem žižkovského Divadla Járy Cimrmana. Jeho cesta k herectví nebyla nijak jednoduchá – vyučil se automechanikem,později pracoval jako topič, ale jeho vášeň pro divadlo ho nakonec přivedla v roce 1984 (nejprve jako kulisáka) mezi Cimrmany.

Už o rok později se pak Marek Šimon v Divadle Járy Cimrmana začal objevovat na jevišti. Objevil se postupně v řadě rolí, mezi něž patří například vystoupení ve hrách „Vraždě v salonním coupé“, „Němý Bobeš“, „Dlouhý, Široký a Krátkozraký“, a dalších.

Jeho práce v Divadle Járy Cimrmana ho přivedla k autorské spolupráci na dokumentárním filmu „Cimrmani zblízka“, který mapuje zákulisí tohoto divadla a pro který sbíral kamerový materiál několik let.

Během života potkal Marka Šimona dvouletý pobyt ve věznici na Borech, kde se spřátelil s pozdějším prezidentem Václavem Havlem. Důvod? V dobách komunistického režimu si otevřel v taxíku pusu na špacír a řekl, že se chystá unést letadlo na Západ. Taxikář informoval policii, ta Šimona zatkla a soud jej poslal na dva roky za mříže – tak málo tehdy stačilo.

Marek Šimon je také spoluautorem knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“, která přináší osobní pohledy členů souboru na historii a příběhy spojené s tímto legendárním divadlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *