Petr Reidinger. Od řemesla k Cimrmanům

Vystudoval silnoproud na střední odborné škole a přitom snít, že se jednou stanu hercem. To se splní v životě jen málokomu. Petru Reidingerovi se to stalo – začínal s elektřinou a přes kulisáka několika divadel (včetně Národního) se nakonec dostala do oblíbeného Divadla Járy Cimrmana, kde ze z kulisáka postupně proměnil v platného člena hereckého ansámblu.

Životopis Petra Reidingera? Já Cimrman se stal jeho osudem

Petr Reidinger se narodil 4. července 1968 v jednom z nejmalebnějších českých měst – v Českém Krumlově. Jeho životní i umělecká cesta jsou plné zajímavých zvratů. Ač původním povoláním elektrikář bez hereckého vzdělání, rozhodl se Petr Reidinger po vojně pověsit řemeslo na hřebík a vydal se do Prahy hledat uplatnění na prknech, které znamenají svět.

Jeho první štací, kde si z pozice kulisáka přičichl k divadelnímu životu, bylo pražské Národní divadlo. Pak se dostal do divadla Na tahu Andreje Kroba, kde si mohl vyzkoušet už i první epizodní role. Odtud už byl jen krůček k Cimrmanům – Andrej Krob jej doporučil pánům Zdeńku Svěrákovi, Ladislavu Smoljakovi a dalším jako další do party kulisáků.

Do Divadla Járy Cimrmana nastoupil Petr Reidinger v roce 1991, prvních několik let tady působil jako kulisák a technik. V roce 1997 tu pak Petr Reidinger debutoval jako herec, když si zahrál ve hře „Švestka“.

Od té doby se objevil v řadě rolí, jako například v hrách „Afrika“ (Lele), „Blaník“ (Jeskyňka), „Cimrman v říši hudby“ (Asistent), „České nebe“ (Svatý Václav, maršál Radecký), a dalších.

Kromě divadelního herectví se Reidinger objevil i v několika filmech a televizních seriálech. Jeho filmografie zahrnuje role ve filmech jako „Tři bratři“ (pan Červený) a „Po strništi bos“ (četník), a také v seriálech jako „Ulice“ (učitel), „Horákovi“ (dělník) a „Ohnivý kuře“ (host v restauraci).

Osobní život? Petr Reidinger je ženatý a má tři děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *