Zemřel Kelvin Kiptum. Maratonec, který bořil hranice

Fanoušky atletiky zdrtila mimořádně smutná zpráva – při tragické dopravní nehodě zemřel jeden z nejtalentovanějších maratonců současnosti a muž, který měl reálnou šanci být prvním běžcem, který zaběhne maratonskou trať pod dvě hodiny – keňský atlet Kelvin Kiptum.

Životopis Kelvina Kiptuma? Běhal až 280 km týdně, světový rekord posunul na 2:00:35

Kelvin Kiptum se narodil 2. prosince 1999 v Keni a byl výjimečný běžec na dlouhých tratích a držitel světového rekordu v maratonu. Svůj mimořádný talent prokazoval už od mládí v Chepsamo, vysoko položeném regionu v rodné Keni, kde ve svých 13 letech začínal běžeckým tréninkem. Svoje první velké vítězství pak Kelvin Kiptum zaznamenal v roce 2018 na půlmaratonu Family Bank v Eldoretu.

V roce 2022 Kelvin Kiptum šokoval atletický svět při svém debutu na trati tradičního maratonu – ve španělské Valencii se s časem 2:01:53 stal třetím mužem v historii, který překonal hranici dvou hodin a dvou minut.

Následující rok v Londýně dosáhl času 2:01:25, což byl druhý nejlepší výkon všech dob. V říjnu 2023 pak Kelvin Kiptum v Chicagu stanovil nový světový rekord v maratonu s časem 2:00:35. Jeho tréninkový režim zahrnoval až 280 km týdně.

Kelvin Kiptum tragicky zemřel 11. února 2024 při dopravní nehodě, která se stala ve 23 hodin místního času mezi města Kaptagat a Eldoret v Keni. Kiptum seděl za volantem Toyoty Premio, když bez cizího zavinění ztratil vládu na vozidlem, které se převrátilo. Při nehodě zahynul i jeho trenér Gervais Hakizimana, zatímco další cestující byla zraněna.

Tato tragédie předčasně ukončila nadějnou sportovní kariéru jednoho z nejtalentovanějších maratonců své generace​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *