Markéta Irglová: Oscar a Falling Slowly (životopis)

Markéta Irglová, česká zpěvačka a herečka, jež se proslavila coby držitelka filmového Oscara za píseň Falling Slowly z filmu Once, který natočila společně s irským hudebníkem a filmařem Glenem Hansardem, se narodila 28. února roku 1988 ve Valašském Meziříčí.

S hudbou začínala Markéta Irglová v první třídě základní školy, kdy začala brnkat na piano. Jako devítiletá začala hrát na kytaru. Ve třinácti se Markéta Irglová seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem (je o osmnáct let starší než ona), v patnácti s ním odjíždí do zahraničí, kde společně koncertují.

V roce 2006 vydávají Irglová s Hansardem své první společné album – jmenuje se The Swell Season, ve stejném roce pak účinkují v irském snímku Once.  K filmu Irglová s Hansardem složili hudbu a nazpívali i píseň Falling Slowly, za kterou v roce 2007 získali filmového Oscara. Film byl úspěšný i tržně, na tržbách přinesl 12,5 milionů dolarů při nákladech 150 tisíc dolarů. Cenu diváků získal film Once také na prestižním filmovém festivalu Sundance 2007.

V roce 2008 získala Markéta Irglová cenu pro Objev roku české Akademie populární hudby.

V současné době žije Markéta Irglová v New Yorku, kde se v roce 2011 provdala za amerického baskytaristu Tima Iselera. Předtím žila několik let se svým bývalých pěveckým a hereckým partnerem Glenem Hansardem.