Helena Vondráčková – zpěvačka a herečka

Helena Vondráčková, česká zpěvačka a příležitostná herečka, sestra hudebníka Jiřího Vondráčka a teta zpěvačky Lucie Vondráčkové. Proslavila se již v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století, když byla společně s Václavem Neckářem a Martou Kubišovou členou slavného pěveckého tria Golden Kids.

Po nuceném rozpadu Golden Kids se Helena Vodráčková vydala na sólovou dráhu a stala se nejexportovanější českou zpěvačkou, v roce 1978 získala s písní Malovaný džbánku cenu Grand Prix na festivalu v polských Sopotech.

V osmdesátých letech patřila Helena Vondráčková k nejpopulárnějším zpěvačkám tehdejšího Československa, často vystupuje ve dvojici s Jiřím Kornem. Po roce 1989 její hvězda začala postupně pohasínat. Zlom přišel v roce 2000, kdy vydala taneční album Vodopád. Píseň Dlouhá noc z tohoto alba se stala Hitem roku, v roce 2002 byla Akademií populární hudby zvolena za Zpěvačku roku.

V současné době Helena Vondráčková žije se svým druhým manželem Martinem Michalem (prvním byl německý hudebník Helmut Sickel, se kterým se rozvedla v roce 2001), více než uměleckými kvalitami nicméně vzbuzuje pozornost (převážně bulvárních médií) soudními spory – například s Martou Kubišovou atd.