Marta Slánská. Dcera generálního tajemníka KSČ

Marta Slánská, dcera generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského, popraveného v 50. letech 20. století, se narodila v roce 1949 a vyrůstala ve vile v Korunovační ulici, kde dnes sídlí ambasáda Saudské Arábie. Dnes je úspěšnou podnikatelkou.

Marta Slánská prožila léta pod tlakem tajné policie, bývala nazývána dcerou zrádce, prodělala zápal plic, poznala nenávist příslušníků StB.

Rodiče Marty Slánské prožili válečné roky v Moskvě, kde jim byla unesena tříměsíční dcera Naďa, případ nebyl nikdy vyjasněn. Po procesu s Marty otcem byla rodina vykázána do Razové na Bruntálsku, kde jim přidělili vybydlenou chalupu po Němcích. Marta se v tomto období cítila velice opuštěná.

V šedesátých letech hrozilo rodině Slánských vězení za protistátní činnost, kdy se zapojili do disentu, v jejich pozdějším bytě koncertoval Jaroslav Hutka a bratr Rudolf se tam scházel s novináři. Přepisovali samizdat a kolportovali zakázané knihy.

Maminka Marty Slánské nikdy nepřestala být komunistkou, napsala knihu Zpráva o mém muži (kde se snažila manžela očistit).

Marta Slánská se se svým osudem vyrovnávala pomalu. V únoru 1996 založila realitní kancelář a začala podnikat. Dnes má renomovaná realitní kancelář kolem osmdesáti spolupracovníků.