Egon Hostovský – přední český prozaik 20. století

Egon Hostovský se narodil 23. dubna 1908 v Hronově, byl český spisovatel a diplomat. Jeho bratrancem byl rakouský spisovatel Stefan Zweig.

Egon Hostovský studoval gymnázium v Náchodě, potom filosofii v Praze. Roku 1929 přešel na universitu do Vídně. Po studiích pracoval v Praze jako redaktor v nakladatelství.

Od roku 1937 pracoval Egon Hostovský na ministerstvu zahraničí. V roce 1939 odjíždí pracovně do Bruselu. Po okupaci Československa emigroval do Paříže, pak do USA, kde pracoval na československém konzulátě v New Yorku.

Po druhé světové válce se vrátil Egon Hostovský do Československa, ale v roce 1948 opět emigroval, nejdříve do Dánska, pak do Norska a nakoncec do Spojených států, kde od roku 1950 vyučoval češtinu a později pracoval jako novinář a redaktor rádia Svobodná Evropa.

Mezi nejznámější knihy Egona Hostovského patří například špionážní román Nezvěstný (který se odehrává v Praze před únorem 1948), romány Cizinec hledá byt či Dobročinný večírek.

Po jeho smrti byla založena (manželkou) literární Cena Egona Hostovského, která se nejprve udělovala v Montrealu a po roce 1989 i v České republice. V roce 1991 obdržel Egon Hostovský in memoriam Řád T. G. Masaryka.

I když Egon Hostovský strávil a publikoval téměř polovinu života v zahraničí, přesto patří k předním českým prozaikům 20. století. Zemřel 7. května 1973 v Montclair, v New Jersey v Americe.