Radovan Krejčíř. Útěkář

Každý si svůj životopis píše sám. Takhle nějak okomentoval smrt bosse českého podsvětí Františka Mrázka v době, kdy byl v nedobrovolném exilu na Seychelských ostrovech. Radovan Krejčíř. Muž, kterého policie několika států podezřívá z organizování vydírání a vražd, podnikatel, kterému si média zvykla říkat „kontroverzní“ a který byl v Česku odsouzen k mnohaletému vězení. V současné době (listopad 2013) byl zatčen jihoafrickou policií, po výslechu, při kterém měl být mučen, byl převezen do nemocnice.

Jeho životní cesta začala na severní Moravě, kde se v Dolním Žukově (část Českého Těšína) 4. listopadu roku 1968 narodil. Po střední škole Krejčíř vystudoval Fakultu ekonomiky na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Na dráhu podnikatele se Radovan Krejšíř vydal krátce po listopadu 1989 – stal se spoluvlastníkem společnosti Corado, která podobně jako Harvardské fondy Viktora Koženého skupovala kuponové knížky v kuponové privatizaci – podle dostupných zdrojů si sám Krejčíř takto přišel na několik miliard korun a v roce 2005 byl řazen do žebříčku nejbohatších Čechů. Ve druhé polovině devadesátkých let působil ve vrcholných orgánech mnoha firem (kromě Corada to byly například firmy Staviva či Corimex).

Druhá strana mince? Už v roce 1996 byl Radovan Krejčíř obviněn z podvodu při obchodním styku, v dalších letech tresních oznámení přibývalo, k nejzávažnějším patří podezření z přípravy vraždy celníka a podvody ve výši 3 miliard korun – celní dluh za neodvedenou daň při dovozu ropných látek a pokus o vytunelování státního podniku Čepro.

S Krejčířovým podnikáním nejspíše úzce souvisí i smrt jeho otce Lamberta Krejčíře, který zmizel v roce 2002. Podle policie byl unesen lidmi kolem příbramského podnikatele Jaroslava Starky, kterému měl Radovan Krejčíř dlužit peníze. Tělo Lamberta Krejčíře nebylo dodnes nalezeno, případ byl nakonec odložen a všichni zadržení byli zproštěni viny.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Rudolf Hess. Hitlerův emisar ve Velké Británii

Zásadní zvrat v životě Radovana Krejčíře nastal v roce 2005, kdy během zatýkání uprchl ze své vily v Černošicích – od září stejného roku pak Krejčíř s rodinou žil na Seychelských ostrovech. V prosinci 2005 pak Radovan Krejčíř vydal knihu Radovan Krejčíř (brzy na to pak ještě knihu Odhalení).

V roce 2007 se rozhodl Radovan Krejčíř k dalšímu stěhování – jeho cílem byla Jihoafrická republika, ovšem již na letišti v Johannesburgu byl pod falešným jménem Egbert Jules Savy zatčen a uvězněn. Záhy nato o jeho vydání požádala České republika – neúspěšně.

V Johannesburgu se Radovan Krejčíř rychle stal jednou z vůdčích „osobností“ tamního podsvětí. V listopadu 2013, po výbuchu Krejčířova obchodu nedaleko rezidenční čtvrti Defordview ale došla policii trpělivost – Krejčíř byl zatčen a obviněn z pokusu o vraždu a únos.