Mary Pickfordová. První star filmového nebe

Mary Pickfordová, americká herečka, první filmová star světa, miláček Ameriky období němého filmu, přichází na svět 8. dubna roku 1893 jako Gladys Louise Smithová v kanadském Torontu – je nejstarší z dětí námezdního dělníka Johna Smitha, který pak, když je pak Mary pět let, následkem pracovního úrazu umírá.

Přibližně ve stejné době si Pickfordové (tehdy ještě Gladys Smithové) shodou okolností povšimne hlavní inspicient torontské divadelní společnosti – ten pak obsazuje Gladys a její sestru Lottie do hry „Stříbrný král“.

Na torontské scéně pak začíná Mary Pickfordová dostávat další a další divadelní role, budoucí filmová hvězda stráví kromě šesti měsíců, kdy navštěvuje školu, své dětství buď vystupováním v Torontu nebo na turné. Na cestách ji přitom obvykle doprovází matka nebo sestra, nezřídka však celá rodina – všichni si dokonce jednou, v tehdy velmi známé hře „Osudná svatba“, zahrají společně.

Když začne pro Gladys ubývat divadelních rolí, a tím pádem i peněz na obživu rodiny, vydává se jako čtrnáctiletá sama do New Yorku, kde si jde říci o práci ke známému producentovi Davidu Belascovi – ten jí změní jméno na Mary Pickfordová a dává jí roli ve svém broadwayském představení „Virginské bludiště“.

Po derniéře této hry opět začíná mít Mary Pickfordová málo hereckých příležitostí – nakonec, přemluvena matkou, zkouší štěstí u filmu, přestože jej zpočátku považuje za podřadnější umění než-li divadlo. Zažádá o roli u Biograph Studios, v jehož čele stojí D. W. Griffith, a stává se hlavní herečkou studia.

Zanedlouho, poté co si ještě jednou zahraje na divadle, v broadwayské hře „Hodný diblík“, přechází Mary Pickfordová k filmové společnosti Adolpha Zukora Famous Players – toto období svého života pak později označí za „nejšťastnější roky svého života“. V Zukorově společnosti ztvární Pickfordová role ve filmech jako „Tess z bouřlivého kraje“, „Dolarová princeznička“, „Mary ze zadlužené farmy“ a „Princeznička“.

V roce 1918 se Mary Pickfordová stává první filmovou herečkou, která řídí svoji vlastní nezávislou filmovou společnost, kterou vytvoří společně se svojí matkou a kterou nazve Mary Pickford Film Corporation.

V roce 1919 pak Pickfordová založí společně s Ch. Chaplinem (viz Chaplin, Charles Spencer), D. Fairbanksem a D. W. Griffithem filmovou společnost United Artists.

Popularita Mary Pickfordové pak rychle vzlétá do závratné výše – v roce 1920 je tato „dívka se zlatými kadeřemi“ již multimilionářkou, k jejím nejslavnějším filmům z let 1919-1929 patří „Zkrocení zlé ženy“, „Pollyanna“, „Malý lord Fauntleroy“ a její první mluvený film (všechny předchozí patří do éry filmu němého) „Koketa“, film, kterým pro sebe Pickfordová získává Oscara.

Po filmu „Tajemství“ (z roku 1933) Pickfordová z filmového průmyslu odchází a zaměřuje se na produkci, psaní a dobročinnou činnost.

V roce 1953 pak Mary Pickfordová (a stejně tak i Chaplin) prodává svůj podíl v United Artists.

Na veřejnosti se Mary Pickfordová objeví naposledy v roce 1976, kdy získává Oscara za celoživotní dílo.

Osobní život Mary Pickfordové je životem hvězdy – je celkem třikrát vdaná: poprvé za herce společnosti Biograph Studios Owena Moora, těžkého alkoholika – manželství vydrží pět let. Druhým mužem Pickfordové se pak stává slavný Douglas Fairbanks, jenž jí jako svatební dar věnuje zámek s názvem Pickfair v Beverly Hills.

Dvojice je považována za pohádkové manželství, nicméně v roce 1936 dochází k rozvodu. Třetím, a posledním manželem Pickfordové se pak stává herec a kapelník Buddy Rogers – tento svazek pak trvá až do Maryiny smrti, která přichází 29. května roku 1979.