Michael Phelps. Plavecký fenomén v Londýně opět úřaduje

Michael Phelps. Jeho jméno zná i ten, kdo plaveckému sportu příliš neholduje. Nelze je neznat. Phelps se držitelem mnoha světových i olympijských rekordů, je vůbec neúspěšnějším sportovcem historie, co se týče počtu získaných olympijských medailí vůbec. V Aténách v roce 2004 získal 6 zlatých a 2 stříbrné, na olympiádě v Pekingu získal neuvěřitelných 8 zlatých. A konečně, na právě probíhajících olympijských hrách v Londýně Michael Phelps zatím získal 3 zlaté a 2 stříbrné medaile.

Sečteno a podtrženo, americký plavec Michael Phelps zatím získal na olympijských hrách 21 medailí, z toho 17 zlatých. V sedmadvaceti letech (Michael Phelps se narodil 30. června 1985) zcela ojedinělý a v blízké budoucnosti asi jen těžko překonatelný výkon.

V čem je podstata fenoménu Phelps? V dopingu jistě ne, americký plavec je členem tzv. Projektu důvěry, dopingovým komisařům je k dispozici nad rámec pravidelných a povinných antidopingových kontrol. Důvodem, proč je Michael Phelps tak mimořádně úspěšným plavcem, je jeho tělesná konstituce.

Má, v poměru ke své výšce 190 cm, neúměrně široké rozpětí paží (200 cm), podobně jako baletní umělci má tzv. gumové kotníky. Navíc má nohy o velikosti 49,5 – s nadsázkou by se dalo říct, že Michael Phelps má k holením připevněné potápěčské ploutve.

Michael Phelps je zkrátka a dobře jedinečný a… nepřekonatelný.