Miroslava Knapková. První česká zlatá z olympiády 2012

Miroslava Knapková (zkráceně také Mirka Knapková) se zařadila mezi velké postavy české sportovní historie – na olympijských hrách v Londýně získala jako první český sportovec zlatou medaili. Stalo se tak 4. srpna 2012. Disciplína? Skif. Tedy stejná, ve které další reprezentant Ondřej Synek skončil krátce předtím stříbrný.

Mirka Knapková se narodila 19. září roku 1980 v Brně, jejím otcem není nikdo jiný než veslař Miroslav Knapek, který v roce 1980  skončil jako člen dvojky bez kormidelníka na pátém místě na olympijských hrách v Moskvě.

Se závodním veslováním začala Mirka Knapková v roce 1999 (předtím se věnovala lehké atletice). Na domácích kanálech se poprvé výrazně zapsala v roce 2000, když vyhrála skif na mistrovství ČR do 23 let. Na mezinárodní scéně byla poprvé výrazněji vidět v roce 2001, když na mistrovství světa ve švýcarském Luzernu skončila ve skifu na desátém místě.

O rok později zazářila Miroslava Knapková ve Světovém poháru – v celkovém pořadí skončila na prvním místě.  Světový pohár pak Knapková vyhrála ještě v roce 2009. V roce 2002 se stala Mirka Knapková také akademickou mistryní světa ve skifu.

Na mistrovství světa poprvé Mirka Knapková slavila úspěch v roce 2003 v italském Miláně, když ve skifu skončila těsně pod stupni vítězů – na čtvrtém místě. Stejné místo, nevděčná bramborová medaile, patřila Knapkové i na letních olympijských hrách v Aténách 2004, teprve v roce 2005 se štěstí přiklonilo na její stranu – na MS v japonském Gifu skončila ve skifu stříbrná!

Stejný kov patřil Mirce Knapkové i na MS v Etonu (Velká Británie) o rok později. Světové zlato? Nejlepší české skifařka se dočkala v roce 2011 – na jezeře Bled ve Slovinsku se stala mistryní světa.

Dvě zlaté medaile má Mirka Knapková také z mistrovství Evropy – zvítězila v roce 2008 v řeckých Aténách a v roce 2011 v bulharském Plovdivu.

Dosavadní vrchol přišel na olympijských hrách v Londýně – tady se stala po Ondřeji Synkovi druhou českou medailistkou z veslařského kanálu a po výborném výkonu získala olympijské zlato.