Michal Redl. Spolupracovník Krejčíře táhne ke dnu STAN


Podnikatel Michal Redl? Ve své době byl jedním z nejbližích spolupracovníků jedné z nejvýraznějších postav českého podsvětí devadesátých let Radovana Krejčíře. V kauze stomilionového daňového úniku společnosti Technology Leasing, ve které dostal Krejčíř trest odnětí svobody 8 let, byl souzen i Redl.

Už tehdy se mu ale podařilo odsouzení uniknout díky lékařskému posudku. Ten dosvědčoval, že trpí duševní nemocí, a je částečně nesvéprávný. Nezodpovídá tak za činy, za které je souzen. Jeho choroba prý propukla až po spáchání trestného činu. On tak v jejím důsledku nechyl schopen pochopit smysl trestního řízení.

Stejnou taktiku použil Michal Redl známý pod přezdívkou Mišák i v červnu 2022, kdy se stal společně s politikem Petrem Hlubučkem a podnikatelem Pavlem Kosem jedním ze tří hlavních obviněných v kauze Dozimetr. Ta odhalila manipulace veřejných zakázek v pražském Dopravím podniku. Krátce před svým obviněním a vzetím do vazby mu totiž Okresní soud v Plzni 13. května prodloužil nesvéprávnost o dalších 5 let.

Životopis Michala Redla? Veřejně dostupných informací mnoho není. Narodil se ve Zlíně v roce 1974, kde žije a kde také začal s podnikáním. S politiky STAN byl v kontaktu od roku 2017. To se stýkal s exministrem školství Petrem Gazdíkem a europoslancem Stanislavem Polčákem. Petr Gazdík s ním podle policie komunikoval šifrovaným telefonem. A právě tato informace jej stála post ministra.