Miroslav Etzler: Ředitel Pojišťovny štěstí (životopis)

Miroslav Etzler, populární český divadelní, filmový a televizní herec, bratr známého novináře Tomáše Etzlera, se narodil těsně před Vánoci – 22. prosince roku 1964 v Ostravě.

Život Miroslava Etzlera je plný dramatických událostí už od mládí – jako patnáctiletý utekl od rodičů, i bez jejich podpory vystudoval gymnázium (maturoval v roce 1983) a poté brněnskou JAMU (1986-1990).  Začínal v roce 1983 ve Státním divadle v Ostravě, poté hrál v Severomoravském divadle v Šumperku.  Působil i  na scéně pražského Národního divadla (1992-2000) i ve Státním divadle v Brně, na druhou stranu pracoval v mnoha dělnických profesích, mimo jiné fáral i jako horník.

Z rolí, které Miroslav Etzler ztvárnil na prknech, která znamenají svět, jmenujme například Jakuba ve Zvěstování Panně Marii, Stavrogina v Dostojevského Běsech (v brněnském Státním divadle), Antoše v Roku na vsi, Aigeuse v Médei, Lopachina ve Višňovém sadu na scéně Národního divadla v Praze.

Miroslav Etzler je jako herec známý především z filmu a televize. Na filmovém plátně jsme Miroslava Etzlera ve výraznějších rolích viděli ve filmech Čas sluhů (1989), Díky za každé nové ráno (1994) a Mazaný Filip (2003), hrál i v úspěšné rodinné komedii Jak se krotí krokodýli (2006) či ve filmech Bestiář (2007), Zemský ráj to napohled (2008) a Hranaři (2011).

Popularitu Miroslavu Etzlerovi získává především televize, kde před několika lety zazářil v jedné z hlavních rolí seriálu televize Nova Pojišťovna štěstí (2004) –  Tomáš Kraus, ředitel pobočky pojišťovny, jej katapultoval do povědomí televizních diváků. Na televizní obrazovce se ale divák mohl setkávat s Miroslavem Etzlerem již dříve, hrál například v televizním filmu Území bílých králů (1991), v seriálu Četnické humoresky (1997).

Dalšími seriály, v nichž se objevil, jsou například Šípková Růženka, Boží Pole s.r.o., a především Cesty domů, jeden ze základních stavebních kamenů programu televize Prima family. Další velkou roli má Miroslav Etzler v televizním seriálu Život je ples (Česká televize). Výraznou roli měl Etlzer i v jedné z epizod seriálu Soukromé pasti, kde hraje otce, který pohlavně zneužívá svoji dceru (hraje ji Berenika Kohoutová).

Miroslav Etzler byl dvakrát ženatý (se Zuzanou Bdyžovskou a Vilmou Cibulkovou) a má tři děti, dcery Markétu a Magdalénu a syna Kristiána (se Zuzanou Bydžovskou).