Karel Roden. Pan Charakter

Karel Roden, v současné době jeden z nejvýznamnějších českých herců, se narodil 18. května roku 1962 v Českých Budějovicích jako potomek slavného hereckého rodu – jeho otec i dědeček byly ve své době uznávanými herci (matka byla zubní laborantka).

Karel Roden se rozhodl jít v hereckých šlépějích svých předků. Nejprve v Bechyni studuje keramickou průmyslovku, poté je přijal na pražskou DAMU, kde se v ročníku setkává výjimečná herecká generace- Karel Roden, Vilma Cibulková, Eva Holubová, Petr Kracík, Jitka Asterová či Ivana Chýlková. DAMU Karel Roden absolvoval v roce 1985, poté až do roku 1988 působil v souboru Divadla na Vinohradech.

V roce 1988 z vinohradského divadla přechází do Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde zůstává čtyři divadelní sezóny. V roce 1992 se Karel Roden vrací do Prahy, a to přímo na scénu, která je pro herce vrcholem kariéry – rok je Karel Roden členem činohry Národního divadla.

V roce 1993 Karel Roden odjíždí na studijní pobyt do Velké Británie, po návratu zpět působí jako herec na volné noze a působí pohostinsky na několika divadelních scénách, například v Divadle Na zábradlí, v Divadle Komedie či v Divadle Labyrint. Několikrát je Roden nominován na prestižní cenu Alfreda Radoka, v roce 1999 ji za roli Bruna ve hře Velký paroháč (Divadlo v Dlouhé), získává.

„Filmový“ Karel Roden? Je jedním z mála (ne-li jediný) z českých herců, kteří dokázali překonat jazykovou bariéru a prosadili se i na mezinárodní scéně. Filmovou kariéru začal v roce 1983 ve snímku Zámek nekonečno, v roce 1984 pak zaujal diváky v komedii Jak básníci přicházejí o iluze Ladislava Pecháčka a Dušana Kleina.

Svoji postavu hrál Karel Roden i v roce 1987 v pokračování Jak básníkům chutná život. Ve stejném roce hraje Karel Roden jednu z hlavním rolí v nepříliš povedené náborové armádní agitce Copak je to za vojáka…

V devadesátých letech Karel Roden herecky exceluje v mnoha úspěšných snímcích, například ve filmech Corpus delicti (režie Irena Pavlásková, 1991), Don Gio (v režii bratrů Cabanových), Hrad z písku (1994), kde se Roden herecky setkal s Janou Brejchovou, Král Ubu (1996) či volné pokračování filmu Čas sluhů Ireny Pavláskové, tentokrát s názve Čas sluhů (1998).

V roce 2000 se Karel Roden poprvé účastní castingu pro mezinárodní produkci – uspěje a dostává roli zločince Emila Slovaka v kasovním trháku 15 minut, kde hraje po boku slavných hollywoodských hvězd, jeho partnerem je ve snímku mimo jiné Robert de Niro. Následují další role v zahraničních filmech – Karel Roden dostává roli ve snímcích Blade 2, Neprůstřelný mnich, Prázdniny pana Beana nebo Hellboy.

V posledních letech se Karel Roden objevil v několika výjimečných filmových snímcích i v tuzemsku – hrál jednu z hlavních rolí ve filmu Hlídač č 44 (2008, za roli Josefa Douši dostal Českého lva), roli zločince Františka Saidla (původně Šímy), který přežije vyvraždění rodné vesnice, si zahrál v ambiciozním snímku Lidice 2011. V

roce 2010 byl Karel Roden obsazen i do snímku Habermannův mlýn. Roli „Němého“ si zahrál Roden i v pozoruhodném snímku Alois Nebel (2011). Na Českého lva za výkon v hlavní mužské roli byl Karel Roden dosud nominován celkem čtyřikrát.