Miroslav Kemel. Karikaturista, písničkář, malíř

Miroslav Kemel. Je autorem několika knih kreslených vtipů, jako písničkář má za sebou čtyři alba, hrál závodně basketbal, jeho velkou vášní je chalupaření. Jeho kreslířským „domovem“ je politická satira.

Životopis Miroslava Kemela? Od stavebního inženýra k politické satiře

Miroslav Kemel se narodil 11. listopadu roku 1963 v rodině hydrologa Miroslava Kemela, který byl také úspěšným československým volejbalistou. V roce 1958 byl členem reprezentačního týmu, který na mistrovství Evropy v Praze dokázal získat zlaté medaile.

V osmdesátých letech Miroslav Kemel vystudoval stavební fakultu ČVUT, docházel také na kurzy figurální kresby u doc. Borise Jirků na Vysoké škole Umělecko-průmyslové. Po otci měl i sportovní geny, nějaký čas hrál závodně basketbal za druholigovou Teslu Žižkov. Vystudovanému oboru se dlouho nevěnoval, v roce 1990 se vydal na volnou nohu a živí se jako karikaturista. Dodnes.

První kreslený vtip mu otiskli v roce 1987

Na scéně kresleného humoru se Miroslav Kemel pohybuje už přes třicet, za tu dobu vytvořil přes 12 000 obrázkových vtipů a karikatur. Tu vůbec první mu otiskli v roce 1987 v deníku Práce. O dva roky později nakreslil první vtip pro tehdy jediný oficiální humoristický časopis v Československu. Ano, pokud hádáte, že jím byl Dikobraz, hádáte správně.

Po sametové revoluci se Miroslav Kemel vydal na volnou nohu. Postupně působil jako karikaturista v Lidových novinách (dlouhých osm let), v Hospodářských novinách či Mladé frontě. Tam strávil deset let mezi roky 2004-2014, odešel poté, co se deník stal majetkem Andreje Babiše.

Od roku 2014 kreslí Miroslav Kemel pro Právo a pro týdeník Reportér – spolupráce s oběma médii běží bez přestávky dodnes. Kromě toho Miroslav Kemel prakticky každý den publikuje politickou satiru na svém facebookovém profilu, od roku 2018 spolupracuje také s Českým olympijským výborem. V roce 2010 obdržel Novinářskou cenu za karikaturu.

Miroslav Kemel je mužem mnoha talentů

Múzy podarovaly Miroslava Kemela mnoha talenty. Vládne osobitým výtvarným projevem (má za sebou řadu výstav, jeho doménou jsou akvarel, akryl a pastel), je i úspěšným písničkářem. Vystupuje sám, ve dvojici s hercem Vladimírem Javorským i s vlastní kapelou, má na svém kontě čtyři hudební desky, ovládá hru na na akordeon, kytaru, ukulele a foukací harmoniku.

Miroslav Kemel je ženatý, s manželkou Kateřinou má dvě dcery. Žije střídavě v Praze a na chalupě pod horou Blaník.