Miroslav Somora: Jeho případ inspiroval film Smrt stopařek

Viera Kuklská a Tatiana Gangurová. Když jim 9. srpna roku 1976 dvě hodiny po půlnoci nabídl před trenčínským nádražím Miroslav Somora, vcelku nenápadný 32letý muž svezení, nezaváhaly. Cestovaly do Tater a každá ušetřená koruna byla dobré. Netušily ovšem, že nasedají do nákladního auta, které řídí jejich vrah.

Miroslav Somora spáchal zločin už 8. srpna, když nedaleko slovenského města Bernolákovo znásilnil – stopařku. Ta ještě ale vyvázla životem. Viera a Tatiana nikoli. Když je monotónní cesta uspala, vytáhl Miroslav Somora velký utahovací klíč na kola a dívky několika ranami omráčil. Poté vytáhl 30 cm dlouhý nůž a ve svém běsnění pokračoval. Nakonec jednu z již mrtvých dívek svázal a znásilnil.

Po zločinu Miroslav Somora zavražděné dívky odvezl na skládku poblíž Valašských Klobouk, kde byly hned další den, za další dva dny byl Somora zatčen.

Proč si bestiálního vraha stopařek připomínáme právě dnes? 9. února 1979 byl Miroslav Somora, vrah, který se, jistě nechtěně, stal předobrazem hlavní postavy úspěšné detektivky režiséra Jaroslava Poláka Smrt stopařek, v bratislavské věznici popraven oběšením.