Viktor Kalivoda. Případ Lesního vraha

Jeho matka byla lékařkou, otec pracoval v Bruselu v administrativě vedení NATO. On sám byl považovaný za nadprůměrně inteligentního a měl všechny předpoklady, aby se vydal ve stopách rodičů. Vše ale nakonec dopadlo úplně jinak. Vraždami bez motivu v roce 2005.

Životopis Viktora Kalivody? Se životem jako by se míjel

Viktor Kalivoda se narodil 11. září 1977 ve Slaném, Československo, a historie si jej už navždy bude pamatovat jako sériového vraha známého pod přezdívkou „Lesní vrah“. V dětství a dospívání přitom nic nenasvědčovalo, že se z něj jedno stane trojnásobný vrah. Byl nadprůměrně inteligentní, v roce 2004 dokonce vyhrál v televizní soutěži Chcete být milionářem 320 tisíc korun.

Po gymnáziu, které vystudoval v rodném městě, pak studoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně a pedagogiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, žádnou z vysokých škol ale nedokončil. Nějaký čas pak Viktor Kalivoda pracoval u policie, studoval dokonce Policejní akademii – ani toto nedotáhl do konce.

V roce 2005 došlo ke zločinům, které ho nechvalně proslavily. Viktor Kalivoda v tomto roce v lese u Nedvědic zastřelil Františka a Emílii Ludvíkovy, a následně Jaroslava Lendóciho v lese u Malíkovic. Všechny oběti byly zastřeleny z pistole Glock ráže 9 mm. Všechny vraždy byly bez motivu, kdyby byl na místě obětí někdo jiný, zemřel by on.

Dopadení? Viktor Kalivoda byl zatčen díky svědectvím náhodných kolemjdoucích, kteří v blízkosti místa činu viděli mladého muže a tmavě modrý Opel. Ten patřil Kalivodově matce a dovedl policii nakonec i k jejímu synovi.

Po svém zadržení Viktor Kalivoda ukázal známky apatie a nedokázal vysvětlit motivy svých činů. Během soudního procesu nejevil lítost a nebyl schopen spolupracovat s psychologem ani svým obhájcem. Jeho inteligence byla hodnocena jako vysoká s IQ 130, ale jeho schopnost resocializace byla hodnocena jako nulová.

Kalivoda byl odsouzen na doživotí 16. dubna 2006, ale po čtyřech letech ve vězení v Valdicích v roce 2010 spáchal sebevraždu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *