Christy Brown. Maloval obrazy a psal knihy. Levou nohou. Ta byla tím jediným, co ovládal. Ta se stala jeho pojítkem se světem. Ve slavném oscarovém snímku jeho osud dokonale ztvárnil David Day-Lewis. Pravda. Až příliš dokonale. Závěrečné titulky, kde divák dostal informaci, že hlavní hrdina se nakonec (štastně) oženil, byly poněkud nadnesené. Ne že by k manželství nedošlo, ale štěstí netrvalo dlouho a Mary Carr nebyla tou, jak ji režisér Jim Sheridan vykreslil. Ale popořádku…
Životopis Christy Browna? Byl mužem inspirujícím každým činem
Christy Brown se narodil 5. června roku 1932 v Crumlinu (část Dublinu) jako jedno z celkem 22 dětí (13 žijících) dublinského zedníka a matky v domácnosti. Že něco není v pořádku, bylo zřejmé hned po porodu, později bylo diagnostikováno, že malý Christy trpí velmi těžkou mozkovou obrnou. Nikdy se nebude hýbat, nikdy nebude mluvit, nikdy nebude schopen postarat se sám o sobě. Bez celodenní péče zemře.
V Irsku třicátých let nepříliš nadějná vyhlídka do budoucna. Rodina se ale Christyho nikdy nezřekla. Nikdy mu nedala najevo „ty k nám nepatříš“. I když peněz bylo málo, zaplatili ústavní péči, která měla stav nemocného chlapce zlepšit. Chtěl domů. Chtěl být mezi svými. S mámou. Nakonec začala do rodiny docházet Katriona Delahunt, sociální pracovnice, které jej přivedla k lásce ke knihám a výtvarnému umění.
Kniha jej proslavila a umožnila nezávislý život
V roce 1954 vydal Christy Brown svoji nejslavnější knihu, nazvanou Moje levá noha. Psal ji – levou nohou, kterou jedinou dokázal ovládnout. Detailně popsal své dětství, život s postižením, kniha se stala takřka přes noc bestsellerem. Díky literárnímu úspěchu se Christy Brown stal finančně nezávislým a mohl se věnovat literatuře v míře, kterou jeho citlivá duše potřebovala. Další knihu nicméně vydal až v roce 1970 – jmenuje se All the Days a kritici i čtenáři ji považují za dílo, rovnající se svým záběrem románům dalšího slavného dublinského rodáka – Jamese Joyceho…
Zpět k filmu – v jeho závěru se divák dozvídá, že se Christy Brown oženil v roce 1972 s Marií Carr, se kterou se setkal na jednom z večírků v Londýně. Vše ale bylo trochu jinak – krátce před svatbou ukončil Christy Brown vztah s vdanou Beth Moore, svatba s Marií Carr ale nepřinesla do jeho života štěstí, po kterém tolik toužil. Až po jeho smrti vyšlo najevo, že Maria Carr jej podváděla, že měla problémy s alkoholem a že Christyho, který se nemohl hýbat, možná i fyzicky týrala. Stopy na jeho těle tomu naznačovaly…
Smrt Christyho Browna přišla poměrně nečekaně – zemřel ve svých 49 letech 7. září roku 1981 na následky udušení vepřovou kotletou… Pohřben je v Dublinu. Jeho život, jeho úsilí vzepřít se osudu, jeho vnitřní síla nepodlehnout sebelítosti a nevzdat se – i dnes je Christy Brown jako člověk i umělec inspirací pro každého. Pro toho, kdo naříká nad osudem, byť je zdravý a má život ve vlastních rukou, obzvlášť.