Zemřel textař Zdeněk Rytíř

Hrál na basovou kytaru, skládal písničky, uměl výborně na klávesy či harmoniku, zpíval. Ale především psal nádherné texty. Zdeněk Rytíř, jeden z nejpopulárnějších autorů písňových textů u nás vůbec, zemřel 1. října pozdě večer v Praze na infarkt. Bylo mu 69 let.

Narodil se 11. dubna roku 1944 v jihočeském Táboře, v šedesátých let pak zahájil svoji hudební kariéru nejprve jako baskytarista v několika tehdy populárních pražských hudebních skupinách – Karkulka, Mefisto, spolupracoval s Golden Kids.

Současně se Zdeněk Rytíř profiloval stále více jako textař – za svůj vzor přitom od svých textařských počátků považoval Boba Dylana, jehož písně naprosto dokonale později převedl do češtiny (např. Like A Rolling Stones, kterou geniálně nazpíval coby Jako solnej sloup bluesman Petr Kalandra). Pro Olympic Petra Jandy napsal písně Bon soir, mademoiselle Paris nebo Otázky, které dodnes patří k nejslavnějším a nejhranějším písním skupiny, se skupinou Olympic pak v osmdesátých letech spolupracoval na všech jejích dlouhohrajících deskách.

Úzká spolupráce vázala Zdeňka Rytíře s Václavem Neckářem a skupinou Bacily, Helenou Vondráčkovou či Lenkou Filipovou. Ale nebyla to pouze populární hudba, kde se Zdeněk Rytíř ukázal coby skvostný textař – úspěšně spolupracoval s country zpěvákem Michalem Tučným, jejich společný hit Poslední kovboj patří do pokladnice českého country. Mimochodem, Zdeněk Rytíř sám velice obstojně hrál na banjo.

Nelze nezmínit spolupráci Zdeňka Rytíře s Karlem Gottem – Zůstanu svůj, To musím zvládnout sám, Včelka Mája či slavný duet s Darinou Rolincovou Zvonky štěstí – to vše je výsledek textařského umu Zdeňka Rytíře.

Pro seriál televize Nova Pojišťovna štěstí otextoval Zdeněk Rytíř píseň Den, kdy se vrátí láska.

Vyjmenovávat všechny slavné písně a interprety, se kterými je jméno Zdeňka Rytíře spojeno by zabralo ještě mnoho a mnoho času. Připomeňme ale také černou kaňku, která na osobě Zdeňka Rytíře ulpěla v podobně nikdy neprokázané spolupráce s komunistickou Státní bezpečností – Zdeněk Rytíř  své jméno nicméně u soudu očistil.

1. října Zdeněk Rytíř, jeden z nejosobitějších českých hudebních textařů, zemřel na infarkt, když měl již předtím dlouhodobé problémy s dýcháním a čekal na transplantaci plic.