Nacuo Kirino: Násilí po japonsku (životopis)

Nacuo Kirino (vlastním jménem Mariko Hashioka), japonská spisovatelka (v současné době vůbec nejprodávanější autor v Japonsku)  a jedna z nejznámějších představitelek japonské ženské detektivky, se narodila 7. října roku 1951 ve městě Kanazawa (v prefektuře Ishikawa) v rodině architekta jako prostřední ze třech dětí – má o šest let staršího a o pět let mladšího bratra. Dětství prožije na mnoha místech, díky otcově profesi se rodina často stěhuje, mládí Kirino stráví v Sendai, v Sapporu, aby nakonec (když je Nacuo čtrnáct) zakotvila v Tokiu.

Tokiu zůstává Nacuo Kirino věrná do současnosti, získala zde i vysokoškolské vzdělání – vystudovala práva. Po univerzitě Nacuo Kirino pracuje v různých zaměstnáním, například jako manažerka jednoho z tokijských biografů. Jako čtyřiadvacetiletá se Kirino vdává.

Touha psát je v případě Kirino silná a nakonec vítězí. Spisovatelkou z povolání se Nacuo Kirino stala po narození dcery, kdy začíná psát romantické romány, věnuje se také tradičnímu japonského žánru manga. Slávu a definitivní prosazení se v knižním světě ji ale přinesou až detektivní romány a thrillery, které začíná psát po své čtyřicítce. Od té doby má na svém kontě zatím 13 románů a tři sbírky povídek. Ve svých románech se nejčastěji zabývá násilím, které je pácháno na ženách a násilím, které ženy naopak páchají.

Největší slávu zatím Nacuo Kirino získal román Out (1997), který v roce 1998 získal výroční literární cenu Japonské asociace detektivních autorů a který byl prvním autorčiným dílem přeloženým do angličtiny a dalších jazyků (v roce 2011 vyšel Out i česky v nakladatelství Knižní klub). Anglická verze románu byla nominována na Edgar Allan Poe Award za rok 2004 v kategorii nejlepší román, a to jako vůbec první kniha japonského autora.

První literární cena Nacuo Kirino získala nicméně už v roce 1993 – je jí cena Edogawy Rampa a autorka ji obdržela za román Déšť padá do mých vlasů. Další literární cenu získává Nacuo Kirino v roce 1999. Jde o Cenu Naoki, dostává ji za román Měkké tváře. Do třetice literární cena – literární cenu Kjóky Izumiho za román Zrůda (české vydání vydalo nakladatelství Knižní klub v březnu 2012) dostává Kirino v roce 2003 – toto ocenění lze bez nadsázky označit za Pulitzerovu cenu japonské literatury.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Suzanne Collinsová: Autorka Hunger Games

Knihy Nacuo Kirino se dočkaly i převedení na filmové plátno, filmová adaptace románu Out z roku 2002 byla nicméně japonskými diváky přijata velmi vlažně. V současné době se chystá hollywoodský remake. Na filmové plátno byly také přeneseny autorčiny romány Noc bez andělů a A Tender Place.