Nataša Gollová: Hvězda první republiky

Nataša Gollová. Němci ji znali pod jménem Ada Goll. Pseudonym si zvolila po svém dědečkovi, kterým byl historik Jaroslav Goll. Její komediální talent dostal poprvé prostor ve filmu Miroslava Cikána Příklady táhnou (1939). Pak přišly filmy Eva tropí hlouposti, Kristián, Hotel Modrá hvězda a Roztomilý člověk a herecké partnerství s Oldřichem Novým. Jednu z posledních rolí si zahrála ve filmu Drahé tety a já (1974). Zemřela v ústraní v domově důchodců v pražské Krči. Slavná herečka zlaté éry českého filmu.

Nataša Gollová, rodným jménem Hodačová, se narodila 27. února roku 1912 v Brně v rodině poslance československého parlamentu a právníka Františka Xavera Hodáče, profesora ČVUT. Její matka, Adéla Hodáčová-Gollová, se věnovala malířství, starší bratr Ivan byl důstojníkem armády.

Po dívčím gymnáziu studovala filozofickou fakultu pražské Karlovy univerzity, nějaký čas studovala i v Anglii. Hovořila čtyřmi světovými jazyky (anglicky, německy, francouzsky a rusky) a mezi herečkami později působila trochu nepatřičně – byla vzdělaná…

Od mládí ráda tančila, herectví a tanec studovala nejdříve soukromě, scénický tanec u Jarmily Kröschlové, herectví u Jiřího Frejky. Jako herečka začala Nataša Gollová v divadle, první angažmá dostala v divadle v Olomouci, v roce 1935 pak krátce hrála v Národním divadle v Bratislavě.

Na podzim 1935 se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde zůstala takřka až do konce války, do roku 1944. Po válce působila na scéně Jihočeského divadla (do roku 1950), v roce 1955 pak hrála na scéně Jiřího Wericha (Divadlo ABC), zůstala zde i po začlenění scény pod křídla Městských divadel pražských. Poslední roli hrála na jevišti v roce 1968, v roce 1971 pak odešla do důchodu.

Film a především komediální žánr jí byly osudem. Největší slávy dosáhla za Protektorátu, ty nejslavnější filmy jsme si představili už v prvním odstavci. V této době se také velmi spřátelila s další hvězdou meziválečného filmu, Adinou Mandlovou – jejich přátelství vzalo zasvé, když Nataša Gollová přebrala Mandlové milence…

Nataša Gollová se vdala po skončení druhé světové války – v roce 1947. Jejím manželem se stal Karel Konstantin (zemřel v roce 1962). Její životní láskou ale nebyl, jí byl francouzský spisovatel a dramatik, dadaista Tristan Tzara.

Nataša Gollová zemřela 29. října roku 1988 v ústraní v domově důchodců v pražské Krči, pochována je v rodinné hrobce Hodáčových na Vyšehradském hřbitově v Praze.