Výročí dne – 13. července 1942: Narodil se Harrison Ford

Han Solo a Hvězdné války. Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy. Rick Deckard a Blade Runner. Tři postavy, tři slavné filmy. Spojuje je jedno jméno. Harrison Ford. 13. července je legendě světové kinematografie 70 let.

Životopis filmové legendy? Harrison Ford se narodil 13. července 1942 v Chicagu v rodině, v níž se mísily vlivy židovství (matka byla Židovka, jejíž rodiče do Států emigrovali z Běloruska) a irského katolicismu (z otcovy strany). Když dnes na dětství a mládí vzpomíná, říká Harrison Ford, že díky rodičům se „cítí Irem jako člověk a Židem jako herec“.

Harrison Ford. Zdroj: Gage Skidmore a Wikipedia.org

Na univerzitě si vybral drama. Aby měl blíž k dívkám

Vzdělání? V roce 1960 vystudoval Harrison Ford střední školu Maine East High School, po ní si vybral studia na Ripon College ve Wisconsinu. Jeho oborem byly anglická literatura a filozofie, ke kterým si, prý, aby se mohl snadněji seznámit s nějakou příjemnou studentkou, přibral ještě drama. Na univerzitě hrál také kontrabas ve folkové skupině The Brother Gross.

V roce 1964 se Harrison Ford poprvé oženil, jeho manželkou se stala Mary Marquardtová, kterou poznal (proto to drama!) na univerzitě. Po svatbě se mladí manželé vydávají na západní pobřeží Spojených států, do Los Angeles, kde se Ford začal živit coby příležitostný herec. Podepsal svoji první smlouvu s Columbia Pictures a zahrál si za 150 dolarů týdně epizodní role v několika filmech.

Herectví ho neuživilo. Začal se živit jako tesař

Herectví uživí jen hvězdy, platilo tehdy. Harrisona Forda s manželkou a dvěma dětmi (synové se narodili v letech 1967 a 1968) neuživilo, byl čímkoli, jen hereckou hvězdou ne. Herectví muselo na čas na vedlejší kolej, z Forda se stal řemeslník – tesař, který jednu dobu dokonce pracoval jako pódiový technik skupiny Jima Morrisona The Doors. Budoucí hvězda showbyznysu pracovala pro hvězdu pohasínající…

Pak přišel rok 1973 a film George Lucase Americké graffiti. Film, který nikdo nechtěl, režisér, který na něj jen těžko sháněl peníze. Nakonec se zaplatil stonásobně – natáčení stálo milion dolarů, tržby vynesly 115 milionů dolarů. Harrison Ford si zahrál Boba Falfa, jednu z hlavních rolí.

Bylo to opět Geeorge Lucas, kdo nabídl Fordovi roli, díky které se stal nesmrtelným – Han Solo ve Hvězdných válkách. Ke slavné roli přitom přišel Harrison Ford prý náhodou. Jako tesaře si jej domů pozval právě Lucas, měl mu doma sestavit pár skříní. Během práce mu ukázal texty z připravovaného filmu. Pak jej vyzval, až chvíli čte postavu Hana Sola. Steven Spielberg, jenž byl celé záležitosti coby Lucasův host přítomen, na Forda ukázal a řekl: Tohle je člověk, který ho musí hrát.

Han Solo jako výtah ke slávě

Film Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977) katapultuje jak Lucase, tak Forda ke slávě, Harrison Ford se stává jedním z nejžádanějších a nejlépe vydělávajících herců vůbec. Dodnes si vydělal svým herectvím přes 3 miliardy dolarů, v roce 2001 jej Guinessova kniha rekordů dokonce zařadila mezi rekordmany jako nejlépe placeného žijícího herce. Když začínal, musel se živit jako tesař, protože o roli nezavadil…

V roce 1978 si Harrison Ford zahrál postavu Mike Barnsbyho ve válečném dramatu Oddíl 10 z Navarone, v roce 1979 pak přijal roli plukovníka Lucase ve hvězdně obsazeném snímku Francise Forda Coppoly Apokalypsa. Kromě něj se v ceněném kontroverzním snímku objevili Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen či Dennis Hopper.

Sešli se Lucas, Spielberg, Ford. Vznikl Indiana Jones

Rok 1981 je rokem, kdy se zrodil Indiana Jones. Opět se sešli tři muži, kteří to spolu prostě uměli a umí – George Lucas, Steven Spielberg a… v roli Indiana Jonese Harrison Ford. Divácky úspěšný snímek získal čtyři Oscary a dočkal se dalších tří pokračování. Samozřejmě, Harrison Ford jako Indiana Jones byl pokaždé u toho.

V úvodu jsme zmínili tři velké postavy a tři velké filmy, které Harrisona Forda proslavily patrně nejvíce. Zbývá poslední – Blade Runner. Famózní dystopie Ridleyho Scotta na motivy  knihy  Philipa K. Dicka patří ke klasice žánru filmového sci-fi. Harrison Ford si zahrál hlavní roli detektiva Ricka Deckarda, který v roce 2019 pátrá v Los Angeles po androidech, již na Zemi uprchli z pracovních kolonií na jiných planetách.

Za svoji bohatou kariéru si Harrison Ford dosud zahrál hlavní roli ve 23 filmech, dvakrát se rozvedl a třikrát oženil, naposledy v roce 2010  s hereckou kolegyní Calistou Flockhart, známou jako Ally McBeal, má čtyři děti, a od 2. června 2003 také vlastní hvězdu na chodníku před kinem Kodak Theatre na slavném Hollywood Blvd.

Herec, který ve filmu Americké graffiti bral honorář 500 dolarů týdně a který dnes dostává za hlavní roli desítky milionů dolarů, se 13. července 2022 dožívá osmdesátky. Harrisone Forde, gratulujeme.