Ondřej Ládek. Xindl X

Ondřej Ládek, český zpěvák a hudebník, známý jako Xindl X, a také filmový a televizní scénárista (věděli jste?), se narodil 16. srpna roku 1979 v Praze.

Po střední škole Ondřej Ládek vystudoval dramaturgii a scénáristiku na pražské DAMU.

Xindl X a muzika? Na koncertních pódiích se začal Ondřej Ládek objevovat v roce 2003, kdy se stává členem skupiny Já a brácha, v tomto hudebním seskupení působil do roku 2006. Po odchodu z kapely zakládá skupinu vlastní, její jméno je Jupí tralala.

V roce 2007 se Ondřej Ládek jako hudebník poprvé posluchačsky zviditelní, když s písničkou Mamut vyhrává talentovou soutěž Česko hledá písničku. Součástí ocenění byl briliantový šperk ve tvaru noty, mající podle pořadatelů hodnotu půl milionu korun.

O rok později Xindl X obdržel ocenění Autorská Porta za písničku Dysgrafik, v kategorii písničkář vyhrál na hudebním festivalu Zahrada, a konečně, v hudební soutěži Inkubátor, pořádané hudebním serverem ilegalne.cz zvítězil v kategorii pop s písničkou Styky.

To vše se událo v průběhu roku 2008. Nicméně, už na začátku tohoto roku, v únoru 2008, vydal Xindl X své debutové album, nazvané Návod na čtení manuálu. Titulní singl Anděl se dostal na přední příčky tuzemských hitparád a pro Ondřeje Ládka znamenal definitivní průlom na českou hudební scénu. Za album byl Xindl X nominován na cenu České hudební akademie (Anděl) v žánru folk a country, prodalo se přes 7000 kusů.

Druhá album vydal Xindl X v roce 2010 pod názvem Praxe relativity. Deska, natočená pod vedením producenta Dalibora Cidlinského jr., který stojí za posledními deskami Tomáše Kluse, Daniela Landy nebo Jaromíra Nohavici, obsahuje hity jako Dysgrafik, Láska v housce (nazpíval jej se svojí tehdejší partnerkou Olgou Lounovou), Chemie či Mindráček.

V roce 2011 vydal Xindl X dvojalbum Zpívánky, na kterém nazpíval všechny písničky z prvních dvou alb pouze s doprovodem akustické kytary, vydání alba doprovázelo turné po divadelních sálech celé republiky.

Na koncertech vystupuje sám s kytarou nebo s doprovodnou kapelou ve složení David Landštof – bicí, Josef Štěpánek – kytara, Jan Cidlinský – baskytara, Dalibor Cidlinský jr. – klávesy, banjo, kytara.

Pod svým občanským jménem je Ondřej Ládek známý jako televizní a filmový scénárista, je autorem námětu a spoluautorem scénáře k filmu Restart, podílel se autorsky i na prvních patnácti dílech úspěšného sitcomu televize Nova Comeback.

V současné době (2012) Xindl X vydal nový singl Zlato, který je předzvěstí třetího alba, které ponese jméno Láska. Má vyjít na přelomu srpna a září a bude obsahovat 12 písniček o lásce, která není naplněna tak moc, jak by si hrdinové Xindlových písniček přáli. K singlu Zlato Xindl X natočil i podařený videoklip, kde si zahrál typického „podpantofláka“.

Na závěr ještě odpověď na oblíbenou otázku – proč Xindl X? Svůj pseudonym si Ondřej Ládek vypůjčil od jedné postav filmu Hollywood Ending.