Olga Schoberová: Neherečka filmovou hvězdou

Olga Schoberová. V šedesátých letech byla sexuální bohyní, jako první Češka vůbec se objevila v časopise Playboy (patřila jí dokonce titulní strana). Hrála ve více než dvaceti filmech, ale herečkou přitom nikdy pořádně nebyla, ve svém debutu, filmu Bylo nás deset, musela být nadabována Evou Klepáčovou, protože sama na kameru mluvit neuměla.

Žila ve Francii, v Hollywoodu, před několika lety se vrátila do Prahy. Jejím slavným manželem byl John Calley, prezident společnosti Warner Brothers.

Dcera úřednice to dotáhla do Hollywoodu

Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová nebo Olly Schoberová, se narodila za války, 15. března 1943 v Praze, otec i matka byli úředníky.

Herečkou Olga Schoberová vlastně nikdy být nechtěla. Vystudovala Střední ekonomickou školu, pak začala pracovat jako fakturantka v Technomatu. Pak jednou zaskočila za svoji o tři roky starší sestru Evu jako modelka při fotografování. Krásné dívky s blonďatými vlasy si všimli „lidé od filmu“ a přišla první nabídka na roli. V již zmíněném filmu Antonína Kachlíka Bylo nás deset (1963).

Po dvou menších rolích (jednou z nich je i postava v poměrně známém českém sci-fi filmu Ikarie XB 1) přišla role, která Olgu Schoberovou proslavila jako herečku patrně nejvíce. Ano, řeč je o naivní dívce Winnifred ve filmové parodii Jiřího Brdečky Limonádový Joe z roku 1964.

Limonádový Joe byl její vstupenkou na Západ

Winnifred se stala pro Olly Schoberovou vstupenkou na mezinárodní scénu – ještě v roce 1964 natočila v tehdejším západním Německu  filmy Zlatokopové z Arkansasu a Tajemství čínského karafiátu, následovaly další role a další filmy, v roce 1966 se pak Schoberová vrací domů, aby si zahrála ve slavném snímku Kdo chce zabít Jessii?

Kdo chce zabít Jessii opět pomohlo tomu, aby se Olga Schoberová podívala za hranice. Natáčí po celé západní Evropě, od Německa přes Itálii až po Velkou Británii, kde se jako první východoevropská herečka vůbec osobně setkává s anglickou královskou rodinou. Zahrála si a Anthony Quinnem ve filmu 25 hodina (1967) a dalších velkorozpočtových snímcích, začala být pro svůj vzhled srovnávána s Brigitte Bardot.

V roce 1970 se Olga Schoberová, teď už známá spíše jako Olly Schober, opět načas vrací do Československa, aby si zahrála například ve slavné filmové komedii Václava Vorlíčka Pane, vy jste vdova (1970), víceméně poslední větší roli si zahrála v komedii Adéla ještě nevečeřela (1977). Úplně naposledy si Olga Schoberová v českém filmu zahrála v roce 1984, kdy ztvárnila malou roli ve filmu Vrak.

Devadesátá léta? Z Hollywoodu zpátky do Prahy

Velkou část života Olga Schoberová prožila v Hollywoodu, ovšem nikoli jako herečka, byla manželkou významného producenta a prezidenta Warner Brothers Johna Calleye, za kterého se provdala v roce 1968. Rozvedli se v roce 1992. Před tímto vztahem žila Olga Schoberová s o třináct let starším americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, se kterým má dceru Sabrinu.

Dnes Olga Schoberová žije v Praze, médií a veřejnosti se straní. Nabídky na účinkování ve filmu či televizi striktně odmítá.