Výročí dne – 12. července 1962: První koncert Rolling Stones

50 let. Půl století. Tak dlouho už hrají Mick Jagger a Rolling Stones. Za tu dobu prodali přes 200 milionů hudebních nosičů. Mají cenu Grammy za celoživotní přínos. Rokenrolová síň slávy jim udělila titul „nejlepší rockenrolová kapela na světě“ a slavné logo s vyplazeným jazykem zná každé dítě. Valící se kameny duní pořád hodně hlasitě. Vydali 29 studiových alb, 12 alb živých, natočili skoro šest desítek videoklipů. A budou slavit.

Poprvé koncertovali Rolling Stones 12. července 1962 v klubu Marquee na Oxford Street 165 v sestavě: Mick Jagger – zpěv, Keith Richards -kytara, Brian Jones – kytara,  Ian Stewart – piano, Dick Taylor – baskytara a Tony Chapman – bicí.  Jaggerovi a Richardsovi bylo tehdy pouhých osmnáct a také jméno skupiny vypadalo trochu jinak – psalo se The Rollin‘ Stones.

Jak budou oslavy padesátiletého výročí existence rockové legendy vypadat? Nakladatelství Thames & Hudson vydává fotografickou knihu, nazvanou prostě a jednoduše – Rolling Stones 50. Má mít 350 stran a zachycuje na více než 700 stovkách fotografií nejslavnější okamžiky skupiny, které ovlivnila život několika generací dospívajících rockerů. Anglické vydání knihy vychází, jak jinak, 12. července.

V září pak má být do kin uveden dokumentární film, který o Rolling Stones natočil režisér Brett Morgen, podle tvůrců by měl divákům nabídnout záběry, které dosud nebyly zveřejněny.  A konečně, v roce 2013 se Rolling Stones vydají na světové turné, které má oslavy padesáti let skupiny završit. Původně se měli Rolling Stones vydat na šňůru už letos, nakonec se rozhodli turné o rok odložit. Důvod? Žádný oficiální zveřejněn nebyl, zákulisní spekulace ale hovoří o nepříliš dobrém zdravotním stavu osmašedesátiletého kytaristy Keitha Richardse.

Ať již turné bude nebo ne, Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood a Charlie Watts, kteří tvoří skupinu dnes tvoří, se stali legendami.Legendami, které spolu hrají padesát let.