Ondřej Malý. Herec, kterého proslavila role estébáka

Jsou herci, kteří se zviditelní hned po studiích. A pak jsou herci, kteří potkají slávu až v pozdějším věku – jako třeba Ondřej Malý. Dlouho byl známý pouze fanouškům divadla, ve filmu a televizi dostával epizodní role. Tou nejvýraznější byla patrně postava Františka v debutu Pavla Marka Mrtvej brouk z roku 1998.

Pak ale přišla nabídka zahrát si hlavní postavu Antonína Rusnáka, příslušníka StB ve snímku Radima Špačka – a v mžiku se z téměř neznámého herce stal herec slavný. Tak slavný, že za roli psychicky narušeného příslušníka komunistické tajné policie získal Českého lva 2010 za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Životopis Ondřeje Malého? Syn herce se už ve 13 letech objevil v legendárním seriálu

Narodil se 19. ledna 1966 v Ostravě v rodině herce Stanislava Malého,  jenž byl dlouholetým členem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. V Ostravě Ondřej Malý vystudoval Janáčkovu konzervatoř, herectví studoval i v zahraničí – na ročním postgraduálním pobytu na Emerson College v Londýně.

Po studiích Ondřej Malý hostinsky působil v ostravském Divadle Petra Bezruče a v pražském Divadle Na zábradlí. Po odchodu z této scény se Ondřej Malý živil jako vlekař na Pradědu, tj. v místech, která znal od dětství – rodina Malých sem jezdila na chalupu. Další stálé angažmá pak získal v roce 1997 v královehradeckém Klicperově divadle. Tady ztvárnil mnohé výrazné figury – exceloval jako Jago v Othellovi, zahrál si titulní postavu ve Strakonickém dudákovi nebo Hendrika Höfgena v Mefistovi.

Herectví se Ondřej Malý věnuje od dětství, zahrál si také v asi nejslavnějším televizním seriálu ostravské televize. Ano, řeč je o seriálu Přátelé zeleného údolí, kde si zahrál Káju, dětského kamaráda Pavlíka, který se spřátelil s hajným Horynou v podání Vlado Müllera.

Po úspěchu filmu Pouta, který jej vynesl mezi hereckou elitu, se začal Ondřej Malý začal objevovat stále častěji i na televizních obrazovkách. Postavu soudního lékaře si zahrál v seriálu Případy prvního oddělení, výraznou roli měl v seriálu Mamon HBO. Stejně tak začal být více obsazován ve filmu. Alois Nebel, Zemský ráj to na pohled, Ve stínu, Rudý kapitán, Milada, Krajina ve stínu… jeho postavy až na výjimky patří mezi ty už na pohled negativní a záporné.

Osobní život Ondřeje Malého?

Jeho manželkou byla herečka Pavla Tomicová, se kterou má děti Adama a Anežku. Od prosince roku 2021 žije pár v odloučení, Ondřej Malý požádal o rozvod a žije s herečkou Kristýnou Kociánovou.