Pavla Tomicová. Herečka z Ráje

A to z Ráje s velkým písmenem na začátku – Pavla Tomicová se totiž narodila v Karviné, ve čtvrti s tímto poetickým jménem. Její život ale úplnou procházkou rájem není. S prvním manželem se rozešla, když zjistila, že je homosexuál. Druhý manžel, herec Ondřej Malý, ji opustil po dvaceti letech kvůli těhotné milence.

Televizní a divadelní diváci ji ale milují ti první si ji oblíbili jako bodrou Simonu z nekonečného seriálu Ulice, i díky těm druhým získala prestižní Cenu Alfreda Radoka.

Životopis Pavly Tomicové? Vystudovala peďák, jejím osudem se stalo herectví

Pavla Tomicová, herečka na jevišti i televizní obrazovce nepřehlédnutelná, se narodila 25. června 1962 v Karviné-Ráji. Její sestrou je Naděžda Chroboková (roz. Tomicová), kterou diváci znají nejvíce také ze seriálu Ulice. Tady si zahrála roli majitelky penzionu a restaurace Květy Vavruškové. Úspěšná je ale i na divadle, za roli Hester Swanové ve hře U kočičí bažiny byla nominována na Cenu Thálie.

Společně se sestrou a rodiči vyrůstala Pavla Tomicová v Havířově, kde vystudovala střední pedagogickou školu. Po maturitě dokonce rok učila, teprve pak se přihlásila ke zkouškám na pražskou DAMU. Tady vystudovala katedru loutkoherectví, po absolutoriu pak deset let hrála v proslulém loutkovém Divadle Drak v Hradci Králové.

K činohře se Pavla Tomicová dostala tak trochu náhodou. Když totiž hledal režisér Vladimír Michálek herečku pro roli Marie Kotrlé ve hře Jana Antonína Pitínského Buldočina, kterou režíroval v roce 1995 v hradeckém Klicperově divadle, zkusil oslovit právě ji. Té se pak činoherní herectví zalíbilo natolik, že v Klicperově divadle strávila téměř dvě desítky let a ztvárnila tu mnoho výrazných a nezapomenutelných rolí.

Ocenění Pavly Tomicové? Nominace na Thálii i Českého lva

Kočičí hra, Odcházení Václava Havla, Akvabely, Jedlíci čokolády. To je jen několik her, ve kterých ji diváci oblíbené hradecké scény mohli vidět. Za roli Arkadinové v Rackovi byla nominovaná na cenu Thálie, za hlavní roli Mařky v adaptaci Maryši obdržela v roce 2000 Cenu Alfrédu Radoka. Na tu byla nominovaná také za roli Štěpy v Petrolejových lampách. Hostinsky hrála Pavla Tomicová také v Dejvickém divadle a Divadle na Vinohradech.

Ve filmu se Pavla Tomicová začala objevovat po roce 1997, v roce 2003 si zahrála výraznou roli manželky Miroslava Donutila v kultovním snímku Nuda v Brně (režíroval ji opět Vladimír Morávek). Nepřehlédnutelná byla ve filmech Vlastníci či Padesátka, v televizi ji proslavila role kadeřnice Simony v nekonečném seriálu Ulice.

Za roli ve filmu Vlastníci byla v roce 2016 nominována na Českého lva za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 2018 se Pavla Tomicová protančila do finále taneční soutěže StarDance – tady ji nakonec porazil herecký kolega Jiří Dvořák.

Osobní život Pavly Tomicové?

Syna Adama má z prvního manželství, které po deseti letech skončilo rozvodem – bývalý partner byl gay, v současné době žije ve Spojených státech. V roce 2003 se Pavla Tomicová provdala za hereckého kolegu Ondřeje Malého, se kterým má dceru Anežku. V roce 2022 se manželství rozpadlo, Ondřej Malý odešel za novou partnerkou Kristýnou Kociánovou.

V roce 2023 byla Pavla Tomicová nominována na Českého lva za rok 2022 za roli psycholožky Kristýny ve filmu A pak přišla láska…