Jarek Nohavica: Tak mě tu máš (životopis)

Jarek Nohavica. Písničkář, svébytný skladatel a interpret, kytarista a heligonkář. Ale také vyléčený alkoholik a muž, kterého pronásleduje podezření ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Jeho písničky ovlivnily již několik generací posluchačů, pokud se někdy něčím provinil, vše je odpuštěno. Jarek Nohavica je jen jeden a v červnu 2012 vydal své zatím poslední album – Tak mě tu máš.

Jarek Nohavica, písničkář, textař, hudebník a překladatel,  se narodil 7. června 1953 v Ostravě, kde také vyrostl a žije v podstatě dodnes. Ostrava a Ostravsko jsou častým námětem Nohavicových písní, Nohavica je severomoravský patriot. První písničku napsal už jako osmiletý, na přání tatínka se pak učil hrál na housle, ke dráze houslového virtuoza to ale nikdy nedotáhl – více si vždycky rozuměl s kytarou, na kterou začal ve třinácti.

V Ostravě Nohavica studoval na střední všeobecně vzdělávací škole, v letech 1978-81 pak pokračoval dálkově na střední knihovnické škole v Brně. Zkusil i vysokou školu, Báňskou univerzitu ale nedokončil a poté, co vystřídal několik zaměstnání, se stal textařem a hudebníkem na volné noze. Jako textař spolupracoval s mnoha ostravskými popovými hvězdami, psal pro Věru Špinarovou, pro Marii Rottrovou napsal text k české verzi písně skupiny Black Sabbath She’s Gone – její jméno určitě znáte: Lásko, voníš deštěm.

V roce 1982 Jarek Nohavica poprvé veřejně vystoupil sám za sebe, stalo se tak na Folkovém kolotoči v Ostravě. Zaujal hned napoprvé, postupně se stal jedním z nejznámějších českých písničkářů vůbec, alba jako Darmoděj (1988), Mikymauzoleum (1993), Tři čuníci (1994), Divné století (1996) a další patří k tomu vůbec nejlepšímu, co české písničkářská scéna stvořila. V roce 2006 to byl pak právě Nohavica, kdo přišel se zajímavým experimentem – na svém webu nabídl zdarma celé album s vcelku přiléhavým názvem – Pražská pálená.

Známou kapitolou života Jarka Nohavici je obvinění ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností – od roku 1996 byl v jejích spisech veden pod krycím jménem „Mirek“. Nohavica přiznal, že byl s StB v kontaktu, nicméně odmítl, že by byl kdy někomu vědomě ublížil. Někteří to ale viděli jinak – v roce 2007 napsal a zveřejnil písničkář Jaroslav Hutka písničku Udavač z Těšína, podle kterého Nohavica donášel na Karla Kryla (setkal se s ním v srpnu 1989 ve Vídni) a Pavla Kohouta. Popravdě řečeno – hoď kamenem, kdo jsi bez viny.

V současné době (léto 2012) Jarek Nohavica vydává svoji novou desku Tak mě tu máš. Ta se jako vše „Nohavicovo“ velmi dobře prodává a slaví velký posluchačský úspěch. Proč? Protože Nohavica.