Ota Sklenčka. Herec, pedagog a milovník přírody

Ota Sklenčka, narozený 19. prosince 1919 v Hradci Králové, byl významnou osobností českého divadla a filmu. Původně směřoval ke studiu medicíny, ale historické události ho přivedly k herectví.

Jeho herecká dráha začala v Horáckém divadle v Jihlavě, odkud se postupně přesunul do dalších divadelních scén, včetně Divadla československé armády a Divadla na Vinohradech. V těchto divadlech ztvárnil řadu významných rolí, například ve hrách Romaina Rollanda, Friedricha Schillera či Anatolije Kuzmičeva.

Sklenčka se také výrazně prosadil ve filmu a televizi. Jeho filmová kariéra zahrnovala role v filmech jako „Mordová rokle“, „Nevěra“, „Reportáž psaná na oprátce“, „Petrolejové lampy“ a mnohé další. Jeho televizní práce zahrnovala vystoupení v seriálech „Sňatky z rozumu“, „F. L. Věk“ a „Nemocnice na kraji města“.

Kromě herecké kariéry byl Sklenčka také vášnivým pedagogem na DAMU, kde byl pro svůj laskavý a odborný přístup velmi oblíben. V 70. letech mu však byla pedagogická práce zakázána, a tak se více věnoval divadlu, rozhlasu a dabingu.

V osobním životě měl Ota Sklenčka zálibu v rybaření, malování a sbírání brouků a kamenů. Byl ženatý s herečkou Ninou Popelíkovou, s níž se poprvé setkal v Horáckém divadle. Spolu měli dceru Milicu. Po smrti své manželky se Sklenčka ještě více věnoval rybaření a malování, což mu přinášelo klid a útěchu.

Ota Sklenčka zemřel 10. října 1993 v Praze. Jeho přínos českému herectví je nezapomenutelný, a dodnes je vzpomínán jako výjimečný herec s nezaměnitelným hlasem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *