Václav Lohniský. Doktor Chocholoušek i podlézavý Hujer

Známe jej převážně jako herce, který byl obsazován převážně do menších a často záporně laděných rolí, přesto jej milují stále další a další generace milovníků filmu. Naprosto dokonalý byl jeho Smrťák ve filmu „Dařbuján a Pandrhola“, exceloval coby Hojer v „Marečku, podejte mi pero!“, hlášky jeho psychiatra doktora Chocholouška z filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“ zlidověly.

To je ale jen jedna tvář Václava Lohniského, jedné z nejvýraznějších osobností české kinematografie druhé poloviny 20. století. Václav Lohniský byl také žádaný a ceněný divadelní režisér, který má na kontě režii 105 divadelních her všech žánrů.

Životopis Václava Lohniského? Do všeho šel naplno, odpočívat neuměl

Herec a režisér Václav Lohniský se narodil 5. listopadu 1920 v Holicích. Vzdělání? Po gymnáziu studoval na bohosloveckém semináři v Hradci Králové, po dvou letech byl ale vyloučen. Dnes bychom řekli – bohudík. Hned poté se totiž rozhodl pro studium herectví a režie na Pražské konzervatoři, kterou absolvoval v letech 1946–1948. České divadlo i film získaly osobnosti, kterých není nikdy dost.

Ve filmu se Václav Lohniský dočkal spíše menších, zato výrazných rolí, a to často záporných. Diváci si ho pamatují nejčastěji jako podlézavého Hujera z komedie „Marečku, podejte mi pero!“, Smrťáka z pohádky „Dařbuján a Pandrhola“, kde jej Pandrhola v podání Rudolfa Hrušínského zavřel do sudu, mnicha z historického dramatu o čarodějnických procesech „Kladivo na čarodějnice“ nebo docenta Chocholouška z komedie „Jáchyme, hoď ho do stroje!“.

Jeho první filmovou rolí byl přitom snímek „I andělé ztrácejí trpělivost“ (1949), který natočil krátce po absolutoriu na konzervatoři. Celkem Václav Lohniský ztvárnil 129 filmových rolí a režíroval 105 divadelních představení. Jako divadelní režisér se Václav Lohniský věnoval různým žánrům, od klasiky po avantgardní divadelní kusy. Jako host spolurežíroval Člověka z půdy v Semaforu pánů Šlitra a Suchého.

Osobní život? Václav Lohniský byl ženatý s herečkou Zorou Jirákovou, dcerou hudebního skladatele Karla Boleslava Jiráka. Společně vychovali dceru Michaelu Lohniskou, která je také herečkou.

Václav Lohniský byl v dobrém smyslu slova workoholikem, což mu ale nakonec bylo bohužel osudným. Přestože prodělal tři infarkty, neustále pokračoval v práci. Zemřel 18. února roku 1980 na čtvrtý infarkt při natáčení filmu „Krakonoš a lyžníci“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *