Zbigniew Czendlik. Tak trochu jiný kněz

Rád sportuje, hraje golf a lyžuje. Nenosí kolárek a neodpírá si světské neřesti – sleduje módní trendy, používá aktivně sociální sítě, kouří a ani alkohol mu není cizí. Stýká se s mediálně známými lidmi a celebritou se stal i on sám.

Píše knihy, je televizním moderátorem. Zbigniew Czendlik je muž, do kterého byste na první pohled jistě neřekli, že je římskokatolický kněz a děkan lanškrounské diecéze. Přitom jím opravdu je.

Tak trochu jiný kněz je celebritou, kterou v Česku církev ještě neměla

Narodil se 6. září roku 1964 v Brenně v polské části Beskyd v rolnické rodině, vyrostl v obci Debowiec. Seminář a teologii vystudoval v Katovicích a Varšavě, na kněze byl vysvěcen v roce 1989. Prvním místem, kde Zbigniew Czendlik působil jako farář, bylo město Chořov v jižním Polsku. Jeho další kariéra v katolické církvi už probíhala a probíhá v Česku.

Sem byl vyslán v roce 1992. Nejprve na faru do Náchoda, v roce 1993 pak odešel do několik desítek kilometrů vzdáleného Lanškrouna. Tady Zbigniew Czendlik působí dodnes, v roce 2008 byl jmenován děkanem lanškrounským.

V Lanškrouně se Zbigniew Czendlik zasadil o opravu několika významných historických památek. Mezi roky 1996-97 stál například za rekonstrukcí zchátralého kostela svatého Václava zmiňovaného poprvé už ve 14. století.

Ze své pozice stojí za mnoha místními charitativnímu projekty – pomohl vybudovat dům pro náhradní rodinnou péči (2005), stará se o handicapované a seniory. Na faře ve spolupráci s kulturním centrem pořádá Lanškrounské kulturní léto.

Uváděl vlastní televizní pořad, promluvil na pohřbu Karla Gotta

Na první pohled „běžný katolický duchovní“, řeklo by se. Jenže jméno Zbigniew Czendlik se díky aktivitám svého nositele brzy stalo známým i za hranicemi regionu. Neortodoxní kněz se začal objevovat v televizi, kde od roku 2011 několik let uváděl pořad Uchem jehly.

Záhy si jej začaly do svých pořadů zvát i osobnosti showbyznysu. Účinkoval v Bolkovinách Bolka Polívky, do talkshow Uvolněte se, prosím si jej pozval Jan Kraus, Karel Šíp jej vyzpovídal ve Všechnopárty.

Mezi celebritami má Zbigniew Czendlik mnoho přátel. Netají se dobrým vztahem se zpěvačkou Lucií Bílou, řeč pronesl na pohřbu Zlatého slavíka Karla Gotta.

Zbigniew Czendlik je zkrátka a dobře „tak trochu jiný“ katolický kněz. Sám říká, že „cpát lidem víru nebo církev je ten nejlepší způsob, jak jim je znechutit“. Ač pochází z Polska, je asi nejznámější a nejpozitivněji vnímanou osobností české katolické církve současnosti.