Dušan Kollár. Herec, zpěvák, hudebník

Narodil se na Slovensku, doma je ale už dlouho v Česku. Zpívá v muzikálech, je členem vokálního seskupení 4TET. Kdysi hrál volejbal a dokonce to dotáhl do širší reprezentace Československa. Pět let zpíval s tanečním orchestrem ve Švédsku a Finsku. Dušan Kollár je umělec několika výrazných talentů. A má už toho docela dost za sebou.

Životopis Dušana Kollára? Hudební geny určily jeho budoucí dráhu

Zpěvák a herec Dušan Kollár se narodil 31. května 1967 v Banské Bystrici do česko-slovenské rodiny. Maminka pocházela z Prahy, kde se také s Dušanovým otcem seznámila. Ten se tady učil na ofsetového technika na jediném polygrafickém učilišti té doby v Československu.

Hudbu měl Dušan Kollár v krvi už od narození. Pražský dědeček zpíval 30 let ve sboru České filharmonie. Otec hrál skvěle na saxofon a měl vlastní taneční orchestr. Maminka zpívala – v otcově orchestru.

Ač byl Dušan Kollár geny přímo předurčen pro hudební kariéru, na VŠMU v Bratislavě nakonec vystudoval čihoherní herectví pod vedením Božidary Turzonové. Absolvoval v roce 1989, jeho první štací se pak stala scéna Divadla Andreje Bagára v Nitře. Tady se poprvé setkal s pozdějším muzikálovým géniem Jozefem Bednárikem, pod jehož vedením pak účinkoval v mnoha muzikálech v Praze.

Po vojně, kterou si odsloužil ve Vojenském uměleckém souboru kapitána Jána Nálepky, se živil jako bubeník a zpěvák, poté odjel s rodiči a jejich hudebním tělesem na pět let na sever. Hrát pro švédské a finské publikum pro něj byla velká zkušenost.

Po návratu ze Skandinávie se Dušan Kollár přestěhoval do Prahy, kde potkal svoji budoucí ženu a kde právě začínala éra muzikálových představení. Přihlásil se na konkurz hned do jednoho z prvních a uspěl – v muzikálu Vlasy zaujal, další nabídky pak na sebe nenechaly dlouho čekat.

Prosadil se v muzikálech, jako činoherní herec příliš šancí zatím nedostal

Do svých muzikálů si jej vybral dávný známý z Nitry, režisér Jozef Bednárik. Poprvé se sešli při práci na Rusalce. Na scéně Divadla Kalich se Dušan Kollár objevil v muzikálech Hamlet, Krysař či Galileo. Zahrál si také v Angelice, Třech mušketýrech, Kleopatře či Golemovi.

Ač je Dušan Kollár původním vzděláním činoherní herec, hereckých příležitostí zatím ve své kariéře příliš nedostal. Především divačky jej znají ze seriálu Ordinace v růživé zahradě, kde hrál v první řadě Radka Kaniaka, otce syna sestričky Kamily Váchové (Linda Rybová). Zahrál si také v seriálech Světla pasáže nebo Panelák, diváci jej mohli vidět i v malé roli ve filmu Duch nad zlato z roku 2013.

V roce 2002 se Dušan Kollár stal spoluzakladatelem vokálního seskupení 4TET, kde zpívá bas po boku Jiřího Korna, Dušana Uličníka a Jiřího Škorpíka. V současnosti vystupuje také s kapelou Moondance orchestra Martina Kumžáka.