Paulo Coelho. Cesta za sny a světovým úspěchem

Paulo Coelho, narozený 24. srpna 1947 v Rio de Janeiru, je jedním z nejprodávanějších brazilských spisovatelů všech dob. Známý především díky svému dílu Alchymista, jeho tvorba oslovila miliony čtenářů po celém světě.

Přesto jeho cesta ke slávě nebyla jednoduchá. V mládí se Paulo Coelho potýkal s nepochopením ze strany rodičů, kteří jej kvůli jeho literárním ambicím třikrát poslali do psychiatrické léčebny. Tato zkušenost měla na Paula hluboký vliv a stala se inspirací pro jeho pozdější díla, jako například Veronika se rozhodla zemřít, kde reflektuje otázku šílenství a lidského trápení​.

Po studiích práv, která přerušil, se Coelho připojil k brazilskému hnutí hippies. Cestoval po světě a experimentoval s drogami, což jej formovalo nejen jako člověka, ale i jako umělce. V 70. letech se začal věnovat psaní textů pro slavné brazilské hudebníky, což jej dostalo do hledáčku vojenské diktatury. Kvůli svým „subverzivním“ textům byl dokonce vězněn a mučen. Tyto zážitky posílily jeho touhu psát o hledání smyslu života a osudu​.

Zlomovým bodem v jeho životě byla pouť do Santiaga de Compostela v roce 1986. Tato spirituální cesta jej inspirovala k napsání prvního úspěšného díla Poutník – Mágův deník a především k napsání Alchymisty, který vyšel v roce 1988. I když se kniha původně prodávala jen omezeně, po překladu do francouzštiny se stala světovým hitem. Alchymista je dnes přeložen do více než 80 jazyků a drží Guinnessův rekord za nejpřekládanější knihu na světě napsanou žijícím autorem​.​

Paulo Coelho je ženatý s umělkyní Christinou Oiticica, se kterou žije střídavě ve Francii a Brazílii. Manželství, které trvá od roku 1980, hraje v jeho životě klíčovou roli. Spolu založili nadaci, která podporuje děti a seniory, což ukazuje na jejich společný zájem o filantropii​.

I přes úspěch a ocenění nebyl Coelho nikdy bez kontroverzí. Byl například obviňován z propagace okultismu a z vykrádání cizích textů. Sám se však vždy bránil tím, že jeho díla jsou především o hledání pravdy a osobní svobody, což je také hlavním motivem jeho knih.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *