Pavel Bém. Osm let pražským primátorem

Pavel Bém, český politik (původním vzděláním lékař-psychiatr), v letech 2002-2010 pražský primátor a v letech 2004-2008 místopředseda ODS, se narodil 18. července roku 1963 v Praze.

Pavel Bém je vzděláním lékař-psychiatr, je absolventem Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze (1981-1987).  Po studiích Pavel Bém pracuje jako lékař v Psychiatrické léčebně v Kosmonosích, na Psychiatrické klinice v Praze a jako vedoucí lékař Střediska drogových závislostí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

V letech 1991-1992 Bém působí ve Spojených státech amerických, kde během pobytu na Johns Hopkins University v Baltimore, na Rochester University v New Yorku a v Burlingame Hospital v San Francisku studuje protidrogovou politiku, které se věnuje i po návratu do Česka – v letech 1992-1994 působí jako výkonný ředitel Nadace Filia pro pomoc duševně nemocným a drogově závislým.

V roce 1995 Pavel Bém vstupuje do státní správy – je poradcem pro protidrogovou politiku při Úřadu vlády ČR a na ministerstvu vnitra. Přibližně ve stejné době Pavel Bém začíná koketovat s myšlenkou na vstup do politiky – v roce 1998 nakonec vstupuje do řad ODS a během tzv. sarajevského puče se přikloní na stranu předsedy strany Václava Klause, což se pro jeho další politickou kariéru ukáže jako prozíravé a správné řešení.

V komunálních volbách ve stejném roce je Bém zvolen starostou Prahy 6, o čtyři roky později,  poté, co je na pražké radnici uzavřena velká koalice ODS-ČSSD, se stává pražským primátorem. V této funkci pak působí až do roku 2010.

Postup na komunální úrovni se odráží i v Bémově vnitrostranické kariéře – v roce 2004 je zvolen místopředsedou ODS, v roce 2006 pak získává druhý nejvyšší post ve straně, když je zvolen prvním místopředsedou.  Tento post udrží pouze do stranického kongresuv prosinci roku 2008, kdy vyzve v souboji o post předsedy ODS Mirka Topolánka a prohraje. Nepodaří se mu obhájit ani místopředsednický post a nejvyšší patra stranické politiky ODS opouští.

V současné době (březen 2012) čelí Pavel Bém vážným obviněním, že v době, kdy byl primátorem Prahy, měl nadstandardní vztahy s lobbistou a podnikatelem Romanem Janouškem, který výrazně ovlivňoval dění na pražské radnici. S působením Pavla Béma na primátorském postu je spojeno i několik výrazných kauz, z nichž je patrně nejznámější kauza karet Opencard.

Pavel Bém ale není pouze lékař a politik, je i cestovatel a horolezec, v roce 2007 se mu podařilo zdolat vrchol nejvyšší hory světa – Mount Everest. V únoru 2011 také Pavel Bém dokončil horolezecký program Seven Summits (Sedm vrcholů), tj. zdolání nejvyšších vrcholů všech sedmi světadílů, což je výjimečný sportovní výkon.

Co se osobního života týče, Pavel Bém se ženatý (manželka Radmila) a má dva syny – Jáchyma a Matouše.